Zyskowne Western Digital

W zakończonym roku finansowym 2002 producent dysków twardych odnotował 10% wzrost obrotów, które sięgnęły 2,15 mld USD i osiągnął rentowność: zysk netto ponoszącej jeszcze rok temu straty firmy wyniósł 65,4 mln USD.

W IV kw. roku finansowego, zakończonym 28 czerwca 2002 r., Western Digital zanotowała obroty w wysokości 540,7 mln USD i zysk netto na poziomie 13,1 mln USD (7 centów na akcję). W tym czasie Western Digital sprzedał około 8 mln sztuk dysków twardych. Wyniki ostatniego kwartału były o 19% wyższe w przypadku obrotów, nastąpił też 51-proc. wzrost wolumenu sprzedaży, w porównaniu z wynikami z analogicznego okresu w poprzednim roku finansowym (przed rokiem obroty wyniosły 455,7 mln USD przy sprzedaży około 5,3 mln sztuk dysków).

Łączne obroty w zakończonym roku finansowym wyniosły 2,15 mld USD, a zysk netto - 65,4 mln USD. Oznacza to, że w porównaniu z ub. rokiem finansowym WD zwiększył obroty o 10%. Wartość zysku netto przed uwzględnieniem wpływów okresowych wyniosła 33,5 mln USD, a zysk operacyjny – z działalności w sektorze dysków twardych – 59,4 mln USD. Rok wcześniej w rubrykach zysków firma księgowała straty.

W komentarzu do tych dobrych wyników, przedstawiciele zarządu WD podkreślali utrzymanie pozycji głównego dostawcy dla najważniejszych firm OEM i dystrybutorów, ograniczenie kosztów i ulokowanie 10% wolumenu sprzedaży w rynkach rozwijających się – konsol i set-top boxów.

Odnotowane wzrosty i najbliższa przyszłość Western Digital są szczególnie godne uwagi, ze względu na rynkową pozycję firmy i trudny segment działalności: według niedawno prezentowanych prognoz IDC, w br. pomimo ogólnej tendencji wzrostowej w wydatkach na IT, w segmencie sprzętu ma być obserwowany w skali globalnej 4-proc. spadek.