Zynga: 500 mln w rundzie inwestycyjnej i wycena na 10 mld dolarów

Producent popularnych gier dla serwisu Facebook podobno zebrał już w rundzie inwestycyjnej prawie 500 mln dolarów i wyceniany jest obecnie na 10 mld. Zynga może potrzebować tych pieniędzy, by zwiększyć swą wartość przed wejściem na giełdę lub do wykonywania kolejnych zakupów.

Zynga: 500 mln w rundzie inwestycyjnej i wycena na 10 mld dolarów
Serwis internetowy AllThingsD podało wczoraj, powołując się na liczne źródła, że Zynga zebrała w rundzie inwestycyjnej już prawie 500 mln dolarów od inwestorów prywatnych, a jej wartość jest obecnie oceniania na 10 mld dolarów. Wśród inwestorów wymieniani są Morgan Stanley, T. Rowe Price, Fidelity Investments i Kleiner Perkins.

W poniedziałek, w internetowej wersji Wall Street Journal można było przeczytać, że Zynga zebrała już 250 mln dolarów, a jej wartość jest szacowana na 7 - 9 mld dolarów. Jak zauważa TechCrunch, to więcej niż wartość notowanego na giełdzie EA, giganta w świecie tradycyjnych gier komputerowych, który na rynku NASDAQ wyceniany jest na 6,2 mld dolarów.

Jak Zynga zarabia?

Zynga to twórca takich gier społecznościowych, takich jak m.in. CityVille, FarmVille i Mafia Wars, dostępny w serwisie Facebook. Firma sprzedaje w nich wirtualne przedmioty za realne pieniądze, a biznes okazuje się bardzo dochodowy. Obecnie niektóre gry Zyngi dostępne są też w serwisach MySpace i Yahoo! oraz na telefonach komórkowych. Firma ciągle szuka nowych sposobów dotarcia do odbiorców. Wszystkie tytuły firmy maja łącznie 275 mln aktywnych użykowników, w tym 96 mln graczy w CityVille.

Wall Strett Journal napisał, że Zynga w zeszłym roku miała 850 mln przychodu i 400 mln zysku. Nie brak firmie pieniędzy na bieżącą działalność, więc runda inwestycyjna ma na celu raczej zwiększenie wartość firmy przed jej wejściem na giełdę, którego eksperci spodziewają się w tym lub przyszłym roku. Dodatkowe pieniądze mogą również być potrzebne do przejmowania kolejnych firm oraz zatrudnienia nowych pracowników, których firma ma obecnie około 1 500.

Giełda czeka na internetowych potentatów

Facebook w ostatniej rundzie inwestycyjnej zebrał 1,5 mld dolarów, a Groupon prawie 1 miliard. Obecnie Facebook wyceniany jest na około 50 mld dol, Groupon na 15 miliardów, a Twitter na 8 - 10 mld dolarów, czyli podobnie do obecnej wyceny Zyngi. W październiku minionego roku producenta gier online wyceniano na 5,5 mld dolarów.

Producent gier, podobnie jak Facebook, Twitter i Groupon, ciągle pozostaje na rynku prywatnym i nie ogłosił jeszcze pierwszej oferty publicznej. Spośród dużych firm związanych z Internetem najbliżej tego jest obecnie LinkedIn. Twórcy serwisu złożyli już odpowiednie dokumenty.