Zwolnieni przed świętami

Ponad 10 tys. pracowników zostało zwolnionych w grudniu z amerykańskich firm internetowych. W niektórych segmentach internetowej gospodarki redukcje dotknęły prawie połowę zatrudnionych w ciągu ostatniego półrocza.

Grudzień stał się kolejnym miesiącem, w którym pobito smutny rekord poziomu zwolnień w firmach nowej gospodarki - pracę straciło łącznie 10,5 tys. osób. Było to o 19 procent więcej niż w listopadzie, kiedy zwolniono 8,79 tys. osób - podaje agencja doradztwa personalnego Challenger, Gray & Christmas.

Fala zwolnień w amerykańskich firmach internetowych trwa od ponad sześciu miesięcy. Pierwsze półrocze 2000 r. przyniosło zwolnienie 5,1 tys. pracowników. W drugim półroczu natomiast zwolniono łącznie 36 tys. osób. Analitycy są zdania, że redukcje są konsekwencją przerostu zatrudnienia w branży internetowej z okresu poprzednich miesięcy, który dokonał się na fali ogólnoświatowej hossy na spółki nowych technologii.

Najliczniejsze zwolnienia dotknęły firmy konsultingowe i finansowe oraz providerów. Te segmenty pozbyły się w ciągu ubiegłego roku prawie 20 tys. pracowników. Zatrudnienie zredukowały także sklepy internetowe - pracę w nich straciło ponad 9,5 tys. osób.