Zwalniają wszędzie

Fala redukcji zatrudnienia w firmach internetowych dotarła już do słabiej „zinternetyzowanych” regionów świata.

Największa azjatycka firma internetowa Chinadotcom z Hong Kongu ogłosiła 15-proc. redukcję pracowników, których liczba wynosi obecnie 2 400 osób. Poza tym firma zamierza sprzedać wszystkie aktywa nie związane z podstawową działalnością.

Chinadotcom jest firmą prowadzącą medialne i handlowe przedsięwzięcia w Internecie, a także dostarczającą oprogramowanie na jego potrzeby. Należy do niej m.in. najpopularniejszy w Azji Południowo-Wschodniej portal i serwis turystyczny. Firma posiada 1,4 mln zarejestrowanych użytkowników. Głównym źródłem jej dochodów jest sprzedaż powierzchni reklamowej. Osłabienie tego rynku zmusiło Chinadotcom do rewizji swojej polityki i likwidacji niektórych przedsięwzięć. Analitycy uważają, że firma zbyt agresywnie inwestowała w swoim regionie i nabywała firmy dublujące jej działalność, zamiast rozwijać już posiadane podmioty. Z tego powodu Chinadotcom pozbędzie się niektórych swoich spółek w Korei, Hong Kongu, Chinach, Singapurze, Tajwanie, Japonii i USA.

W IV kw. 2000 r. Chinadotcom odnotowała 34 mln USD przychodu i 133 mln USD straty netto. Prognozuje 25-proc. spadek poziomu przychodów w bieżącym kwartale. Przedstawiciele Chinadotcom ostrzegają, że firmie może nie udać się pod koniec tego roku realizacja osiągnięcia punktu przełamania w wyniku EBIDTA. Zwolnienie do czerwca 2001 r. ok. 400 pracowników pozwoli zniwelować w pewnym stopniu słabe wyniki finansowe.

Redukcji zatrudnienia dokonują już od miesięcy nie tylko firmy internetowe, z których niewiele przynosi zysk, ale także firmy z sektora teleinfo, które notowały w 2000 r. doskonałe wyniki finansowe. Od początku roku zwalniały pracowników lub ogłosiły taki zamiar m.in. 3Com, Intel, Cisco, WordCom, Motorola, T-Online, Ericsson, AOL TW, Palm, Sanyo, Oracle, Dell, Nortel, Xerox, Compaq.

<i>Źródło: CBS Marketwatch</i>