Zrobiło się gorąco

Nie tylko redukcja stóp procentowych poprawiła sytuację na rynku.Swoją rolę odegrały pozytywne informacje o wynikach IBM i Apple'a.

Nie tylko redukcja stóp procentowych poprawiła sytuację na rynku.Swoją rolę odegrały pozytywne informacje o wynikach IBM i Apple'a.

Amerykańscy inwestorzy giełdowi byli przygotowani na trzy pierwsze w tym roku redukcje stóp procentowych, ale środowa decyzja Fedu - redukcja o 0,5% - zaskoczyła Wall Street i wprawiła rynek w euforię.

Zrobiło się gorąco
Najważniejszy indeks giełdy Nasdaq przekroczył o 8,1% poziom 2000 pkt. (pierwszy raz od ponad 30 dni) i osiągnął 2079 pkt. Chociaż redukcja stóp była najważniejszym czynnikiem giełdowych wzrostów w zeszłym tygodniu, to dobre wyniki niektórych spółek high-tech podtrzymały trend. #IBM# zrealizował w I kw. 2001 r. prognozy finansowe, a #Apple# ogłosił, że odzyskuje rentowność po finansowym kryzysie w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wszystkie te informacje wpłynęły pozytywnie na wyniki pozostałych firm IT. Indeks #Industry Standard 100# zakończył tydzień 16% powyżej wartości z piątku 13 kwietnia.

Byli jednak i przegrani. #Hewlett-Packard# ogłosił w połowie ubiegłego tygodnia, że spadek popytu ze strony indywidualnych klientów na komputery i drukarki może spowodować obniżenie przychodów w kwartale kończącym się 30 kwietnia. Producent sprzętu poinformował także o planie likwidacji 3 tys. etatów średniego szczebla.

HP nie była jedyną firmą IT redukującą zatrudnienie. Informacyjno-sportowa witryna #Quokka Sports# zwolniła prawie wszystkich spośród 220 pracowników i poinformowała, że zamierza ogłosić upadłość. Inna sportowa witryna - #SportsLine.com# - planuje pozbyć się 100 pracowników.

Poziom ruchu w Sieci osiągnął wartości podobne jak w poprzednim tygodniu, ale zmienił się rodzaj aktywności internautów - wzięli się za zakupy. Ilość zamówień wzrosła o 12% w stosunku do poprzedniego tygodnia; takiego wzrostu nie było od ponad dwóch miesięcy.

Wskaźnik Gospodarki Internetowej za okres 16-20 kwietnia wynosi 5.