Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Zotob - jest już 11 wersji

Groźny robak Zotob, infekujący systemy Windows 2000 poprzez lukę w zabezpieczeniach mechanizmu 'Plug and Play', krąży w Sieci już w 11 wersjach - informują producenci oprogramowania antywirusowego. Eksperci tłumaczą, iż wprowadzanie do Internetu coraz to nowych mutacji Zotoba ma utrudnić wykrywanie robaka.

O Zotobie szerzej pisaliśmy w tekście "Robaki atakują Windows". Zotob i jego warianty atakują komputery przez port 445/TCP/IP. Robak posiada również funkcjonalność bota - łączy się ze wskazanym serwerem IRC w celu pobrania instrukcji działania. Skuteczny atak możliwy jest dzięki luce w zabezpieczeniach systemu Windows 2000 (usuwającą problem łatkę Microsoft udostępnił w ubiegłym tygodniu).

Jak informują eksperci z firmy VeriSign, w tej chwili w Sieci krąży już co najmniej 11 wariantów Zotoba. Poszczególne mutacje robaka nie różnią się zasadniczo funkcjonalnością - jak tłumaczą przedstawiciele VeriSign, autorzy robaków tworzą nowe warianty po to, by programy antywirusowe nie były w stanie ich wykrywać.

Pojawianie się nowych wersji groźnych robaków to nic nowego (Sasser, Bagle i Netsky miały po kilkadziesiąt różnych wariantów) - w przypadku Zotoba ekspertów niepokoi to, że kolejne mutacje tego robaka pojawiają się tak szybko. Niewykluczone, że w ciągu najbliższego weekendu mogą pojawić się kolejne wersje Zotoba.

Więcej informacji o epidemii Zotoba można również znaleźć w naszym wywiadzie z Michałem Jarskim, specjalistą z firmy ISS.