Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Zostań komputerowym samoukiem

Trwają matury, już niedługo rozpoczną się egzaminy na studia wyższe oraz sesje egzaminacyjne. Do wakacji jeszcze daleko, ale możesz sobie ułatwić naukę przy pomocy komputera. Zobacz ile ciekawych programów edukacyjnych możesz wykorzystać w zdobywaniu wiedzy. Astronomia, matematyka, język polski, historia, biologia to tak naprawdę nic trudnego, a zamiast wkuwania możesz się dobrze bawić przed ekranem swojego monitora. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które kierowane są nie tylko do studentów informatyki, ale dla przeciętnego Kowalskiego. Zakres tematyczny jest ogromny, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia programistów. Zapoznaj się z najlepszymi aplikacjami.

Zostań komputerowym samoukiem
Komputer już wiele lat temu stał się nie tylko pożeraczem czasu - czyli platformą do gier, ale także narzędziem wspomagającym edukację i rozwój człowieka od jego najmłodszych lat. Odkąd Internet staje się coraz popularniejszym źródłem wiedzy i informacji również serwisy i portale poświęcone edukacji stają się częstym miejscem odwiedzin młodych internautów zwłaszcza w okresie egzaminów gimnazjalnych, maturalnych, testów na studia wyższe, sprawdzianami, itd. Zapraszamy do zapoznania się z programami edukacyjnymi umieszczonymi w naszym serwisie Download. Jeśli nie znajdziesz odpowiedniej aplikacji w kategorii edukacja, a uważasz, że zasługuje na uwagę, zgłoś ją do naszej redakcji za pomocą formularza na stronie internetowej.

MEN o programach edukacyjnych

Próbowaliśmy sprawdzić, jakie jest stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie oprogramowania edukacyjnego (tzn. dowiedzieć się np. czy ministerstwo prowadzi proces certyfikowania takich aplikacji). Niestety, ostatnie zawirowania polityczne sprawiły, że zadanie to było poważnie utrudnione - ponieważ jedyną osobą, która mogła udzielić odpowiedzi na nasze pytania, jest rzecznik prasowy MEN. Problem w tym, że stanowisko to w tej chwili nie jest obsadzone - dlatego też nasze pytania przesłaliśmy do Ministerstwa i mamy nadzieję, że gdy tylko nowy rzecznik zostanie powołany, uzyskamy odpowiedzi na nie...

Nauki ścisłe

Stellarium

Zostań komputerowym samoukiem
Narzędzie dla miłośników astronomii oraz dla tych, którzy lubią błądzić wśród gwiazd i konstelacji. Po uruchomieniu, narzędzie renderuje realistyczny obraz nieba z dowolnego punktu na Ziemi. Zamiast wychodzić w środku nocy na zewnątrz i podziwiać gwiazdy, zobacz bez lornetki i teleskopu wszystko na nieboskłonie. Program korzysta z bibliotek OpenGL, aby zapewnić niesamowite efekty graficzne na ekranie monitora. Dzięki niej można obejrzeć ponad 120 tysięcy gwiazd, planet i głównych satelitów w czasie rzeczywistym. Oczywiście możliwe jest odczytanie dokładnej pozycji każdego obiektu niebieskiego.

Nawet w dzień (kiedy Słońce uniemożliwia amatorom obserwacje nieba) w programie widać poszczególne planety. Aplikacja została wzbogacona o mitologiczne stwory (które nakładają się na 88 konstelacji), zdjęcia ponad 70 mgławic oraz prezentację Drogi Mlecznej. Widok pleneru można zmieniać za pomocą skórek i dzięki temu dodawać nowe efekty - mgły otaczającej obserwatora. Efekty 3D są generowane naprawdę szybko i nawet komputery wyposażone w starsze procesory nie powinny mieć problemów z ich obsługą. W zależności od natężenia światła słonecznego wirtualny obraz dostosowuje swoje natężenie dzięki czemu widać wszystko nawet w środku dnia. Potężne powiększenie pozwala na zbliżenie najbardziej oddalonych gwiazd.

Pobierz plik

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.