Zostań Marsjaninem - inicjatywa NASA i Microsoftu

Uruchomiona została strona internetowa Be A Martian, umożliwiająca wirtualną wycieczkę na Marsa i poznanie sekretów czerwonej planety. Inicjatywa jest wynikiem współpracy amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej i firmy Microsoft.

Zostań Marsjaninem - inicjatywa NASA i Microsoftu
Goście strony Be A Martian mogą założyć na niej konto, chociaż możliwe jest korzystanie z serwisu bez logowania się. Strona ma umożliwić szerokiemu gronu użytkowników udział w badaniach naukowych związanych z eksploracją Marsa, takich jak analiza danych zebranych przez misje NASA czy poprawa map powierzchni planety.

Doug McCuistion, szef programu eksploracji Marsa w NASA mówi: "Historia osiągnęła punkt, w którym każdy może być odkrywcą. Dzięki tak dużej ilości danych uzyskiwanych przez misje na Marsa i ich powszechnej dostępności, eksploracja Marsa stała się wspólnym ludzkim wysiłkiem."

Za uczestnictwo w funkcjonowaniu portalu (np. za dopracowywanie map czy liczenie kraterów na powierzchni Marsa) aktywni użytkownicy będą nagradzani "punktami reputacji". Premiowani mają być także developerzy aplikacji, którzy stworzą narzędzia przydatne w obróbce i analizie danych o czerwonej planecie.

Podbój Marsa

Mars w ostatnim czasie skupia na sobie coraz większą uwagę. Amerykańska NASA jak i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zamierzają współpracować w zakresie konstrukcji orbiterów, lądowników i innych urządzeń niezbędnych w przyszłych misjach na Marsa. Ponadto ESA rozpoczęła niedawno poszukiwania ochotników chętnych do udziału w symulowanej misji załogowej na Marsa (w ramach programu "Mars 500", podjętego w kooperacji z rosyjskim Instytutem Problemów Biomedycznych). Wyselekcjonowana "załoga" zostanie odizolowana na 520 dni by wziąć udział w symulowanym locie na planetę, 30-dniowym pobycie na powierzchni i powrocie.