Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Zostań Marsjaninem - inicjatywa NASA i Microsoftu

Uruchomiona została strona internetowa Be A Martian, umożliwiająca wirtualną wycieczkę na Marsa i poznanie sekretów czerwonej planety. Inicjatywa jest wynikiem współpracy amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej i firmy Microsoft.

Zostań Marsjaninem - inicjatywa NASA i Microsoftu
Goście strony Be A Martian mogą założyć na niej konto, chociaż możliwe jest korzystanie z serwisu bez logowania się. Strona ma umożliwić szerokiemu gronu użytkowników udział w badaniach naukowych związanych z eksploracją Marsa, takich jak analiza danych zebranych przez misje NASA czy poprawa map powierzchni planety.

Doug McCuistion, szef programu eksploracji Marsa w NASA mówi: "Historia osiągnęła punkt, w którym każdy może być odkrywcą. Dzięki tak dużej ilości danych uzyskiwanych przez misje na Marsa i ich powszechnej dostępności, eksploracja Marsa stała się wspólnym ludzkim wysiłkiem."

Za uczestnictwo w funkcjonowaniu portalu (np. za dopracowywanie map czy liczenie kraterów na powierzchni Marsa) aktywni użytkownicy będą nagradzani "punktami reputacji". Premiowani mają być także developerzy aplikacji, którzy stworzą narzędzia przydatne w obróbce i analizie danych o czerwonej planecie.

Podbój Marsa

Mars w ostatnim czasie skupia na sobie coraz większą uwagę. Amerykańska NASA jak i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zamierzają współpracować w zakresie konstrukcji orbiterów, lądowników i innych urządzeń niezbędnych w przyszłych misjach na Marsa. Ponadto ESA rozpoczęła niedawno poszukiwania ochotników chętnych do udziału w symulowanej misji załogowej na Marsa (w ramach programu "Mars 500", podjętego w kooperacji z rosyjskim Instytutem Problemów Biomedycznych). Wyselekcjonowana "załoga" zostanie odizolowana na 520 dni by wziąć udział w symulowanym locie na planetę, 30-dniowym pobycie na powierzchni i powrocie.