Zombie; to nie jest zwykła zaraza, to epidemia!

Komputerowy świat ogarnia morowa zgnilizna. Coraz więcej maszyn jest zarażanych i zmienianych w bezwolne zombie, rozprzestrzeniające złośliwe oprogramowanie na kolejne ofiary. Znany egzorcysta, producent oprogramowania antywirusowego McAfee donosi, że w drugim kwartale 2005 liczba infekcji wzrosła czterokrotnie! Ponadto, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, choroba zaatakowała o 60% więcej pecetów niż w całym 2004.

Sasser - Jeden z nosicieli

Najsłynniejszy ostatnio robak, Sasser, wywołał globalne szkody, a jego twórca stał się poszukiwanym na całym świecie przestępcą - Microsoft wyznaczył nawet nagrodę 250 tys. USD za dostarczenie informacji umożliwiających identyfikację programisty, który umieścił Sassera w sieci. Jak się okazało był nim 19 letni obecnie (wirus ma już dwa lata) Sven Jaschan. Został osądzony i skazany jednak ostatecznie uniknął więzienia.

Zarażone i dołączone do tzw. Botnetu komputery używane są często do kradzieży tożsamości, dystrybucji i instalacji oprogramowania szpiegującego oraz rozsyłania spamu (Więcej o botnetach: Maszyny zombie w natarciu). Mimo skali zagrożenia i walki, jaką podejmują administracje rządowe wielu państw, raport McAfee nie pozostawia złudzeń, działania te są z góry skazana na porażkę.

"Mimo że Kongres (amerykański organ ustawodawczy) pracuje nad czterema ustawami anty-spyware, sądzimy, że problem będzie coraz większy" - powiedział w oświadczeniu prasowym Vincent Gullotto, wiceprezes McAfee, podkreślając, że w okresie 3 miesięcy wstecz, liczba programów instalowanych bez wiedzy użytkowników wzrosła o 12% (jednym z najnowszych jest Bagle.BQ) a liczba wykrytych i niezałatanych dziur w oprogramowaniu zabezpieczającym - o 5%. Prawda jest taka, że jedyną metodą na względne bezpieczeństwo jest kontrola nad tym co robią użytkownicy i regularne sprawdzanie czy nie jest się zombie.

Dane dostarczone przez McAfee sygnalizują jeszcze jedne problem. Zombiefony. Naukowcy firmy odkryli nowe metody na przejęcie kontroli nad "komórkami". Napastnik może uzyskać władzę nad telefonem poprzez protokół bezprzewodowy Bluetooth i wykorzystać urządzenie do tych samych celów do których używane są Zombie PC.

Więcej informacji: McAfee