Znikająca poczta w Gmail

Serwis pocztowy internetowego giganta Google jest wciąż w fazie testowej beta. Nie usprawiedliwia to jednak faktu znikania wiadomości, czy kontaktów ze skrzynki adresowej - a doniesienia o takich sytuacjach pojawiły się ostatnio na grupach dyskusyjnych.

Użytkownicy poczty Gmail są poważnie zaniepokojeni - tym bardziej, iż nie ma możliwości przywrócenia skasowanych wiadomości i kontaktów, gdyż według zasad Google'a informacje te są usuwane bezpowrotnie.

Powód tych problemów nie jest do końca znany, użytkownicy raportują, że usunięcie ich danych miało miejsce kiedy używali Firefoksa i mieli otwarte konto Gmail w przeglądarce. Jeden z użytkowników twierdzi, że w jego przypadku, zaraz po usunięciu zawartości konta, otrzymał wiadomość "This is not a mistake. All your emails and contacts have been deleted on purpose. This was a malicious attack and not an error. Have a nice day. =)" (To nie jest pomyłka. Wszystkie twoje wiadomości i kontakty zostały usunięte celowo. To jest złośliwy atak a nie błąd. Miłego dnia.). Kolejny użytkownik zwrócił uwagę na błąd w zabezpieczeniach przeglądarki, usunięty w wersji 2.0.0.1, a który mógł być powodem złośliwego ataku.

Firma Google wystosowała list skierowany do serwisu TechCrunch zapewniający, że "jedynie" kilkudziesięciu użytkowników straciło swoje dane i że współpracują z nimi przy odzyskiwaniu skasowanych informacji.

List od Google do serwisu TechCrunch

Hi there TechCrunch folks,

We saw your post today about Gmail and wanted to let you know what was going on.

Regretfully, a small number of our users - around 60 - lost some or all of their email received prior to December 18th. Once we found out about this issue, we worked day and night to confirm that only a few accounts were affected and to do whatever we could to restore as much of the users' accounts as we could. We've also reached out to the people who were affected to apologize and to work with them to restore the email from any personal backup they might have.

We know how important Gmail is to our users - we use it ourselves for our corporate email. We have extensive safeguards in place to protect email stored with Gmail and we are confident that this is a small and isolated incident.

Thanks,

Courtney

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w serwisie TechCrunch.

Uwaga! Wszystkim użytkownikom Firefoksa, którzy jeszcze tego nie zrobili, zaleca się aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji 2.0.0.1.