Zmierzch frankfurckiego Neuer Markt

Segment giełdy we Frankfurcie nad Menem, na którym notowane są spółki sektora technologicznego, Neuer Markt przestanie istnieć. O planach jego rozwiązania od przyszłego roku poinformował operator giełdy we Frankfurcie Deutsche Boerse.

Utworzony pięć lat temu, jako europejska odpowiedź na amerykański Nasdaq, Neuer Markt a także SMAX, grupujący spółki o małej kapitalizacji, zostaną włączone w dwa nowe segmenty rynku, które Deutsche Boerse chce wprowadzić od 2003 r.

Giełda podzieli dotychczasowe indeksy sektorowe na dwa segmenty: Prime Standard i Domestic Standard. W ten sposób Neuer Markt w dotychczasowej postaci przestanie istnieć.

Od swojego najwyższego w historii poziomu z marca 2000 r. Neuer Markt spadł o 96%. Niemiecki rynek poważnie odczuł pęknięcie technologicznego "balona" oraz serię skandali finansowych i bankructw reprezentantów nowej gospodarki. W tym czasie wartość rynkowa 50 spółek tworzących Neuer Markt spadła z najwyższego w historii poziomu 234,25 mld EUR do 12,6 mld EUR.

Nie zmienią się natomiast dwa indeksy niemieckiego rynku: DAX, w którego skład wchodzą spółki o największej kapitalizacji, oraz MDAX, grupujący firmy średniej wielkości.