Zmasowany atak na P2P

Howard Berman, kalifornijski kongresmen, przygotowuje projekt ustawy, która ma umożliwić firmom fonograficznym walkę z sieciami typu P2P, np. KaZaA, metodami typowymi dla internetowych hakerów.

Howard Berman, kalifornijski kongresmen, przygotowuje projekt ustawy, która ma umożliwić firmom fonograficznym walkę z sieciami typu P2P, np. KaZaA, metodami typowymi dla internetowych hakerów. P2P są obecnie najpopularniejszym sposobem rozpowszechniania materiałów chronionych prawem autorskim: programów i gier komputerów, filmów, a przed wszystkim muzyki.

Wprowadzenie wspomnianej ustawy pozwoliłoby właścicielom praw autorskich na bardziej skuteczne zwalczanie szerzącego się w sieciach P2P piractwa poprzez bezpośrednio oddziaływanie na taką sieć. Mogłoby się to odbywać poprzez ataki typu DoS na serwer wyszukiwawczy sieci P2P, udostępnianie w sieci bezwartościowych danych podszywających się pod oryginalny produkt, czy przekierowywanie osób szukających muzyki na oficjalne strony wydawcy czy twórcy danego utworu.

Berman tak uzasadniania swoje propozycje: "Sieci P2P mogą swobodnie opracowywać nowe i bardziej wydajne sposoby wymiany plikami, co przyczynia się do zaostrzenia problemu piractwa. Z kolei właściciele praw autorskich nie mają możliwości legalnego wykorzystanie środków technicznych do ochrony swoich interesów. (.) Właściciele praw autorskich powinni mieć swobodę w opracowaniu i wykorzystaniu wszelkich dostępnych rozwiązań technicznych do walki z piractwem w sieciach P2P."

Pełny tekst oświadczenia Howarda Bermana jest dostępny w języku angielskim pod adresem:

www.house.gov/berman/pr062502.htm