Zmartwychwstanie Netscape Navigatora

Netscape opublikował najnowszą, ósmą wersję swojej trochę zapomnianej już przeglądarki www. Dzieki niej użytkownik ma wybór: oglądać strony tak jakby robił to przy użyciu Firefoxa lub Internet Explorera 6. Według przedstawicieli Netscape'a program łączy w sobie najlepsze cechy obu wymienionych.

Historia przeglądarki (wtedy jeszcze nazywającej się Mosaic) sięga 1994 roku ale największą popularność zdobyła dopiero po czterech latach, kiedy została, razem z kodem źródłowym, udostępniona za darmo społeczności WWW. To właśnie z niego wyłonił się Firefox, wkrótce praktycznie eliminując swojego starszego brata z rynku.

"Nasza przeglądarka jest jak hybrydowy samochód, łącząc w sobie funkcjonalność Internet Explorera i bezpieczeństwo, jakie zapewnia Firefox" - mówi Adrew Weinstein, rzecznik firmy. Rzeczywiście, Netscape 8 pozwala przełączać się między widokami dwóch przeglądarek przy pomocy jednego kliknęcia myszy. Co więcej, gdy użytkownik trafi na stronę, która stwarza problemy, będzie ona powtórnie otworzona przy pomocy drugiego silnika.

Niestety, przy wszystkich swoich zaletach, nowa aplikacja traci jednak dużo z prostoty obsługi Firefoxa. Dodatkowo oparta jest na wersji 1.0.3, a nie na najnowszej edycji .4, w której załatano dosyć poważne dziury dotyczące bezpieczeństwa. Producenci zapewniają jednak, że nie występują one w Netscape 8.

WIęcej informacji na stronie producenta

Aktualizacja: 20 maja 2005 17:59

Minęło zaledwie kilkanaście godzin od premiery nowego Nawigatora, a już załatano w nim 3 błędy. Wszystkim, którzy skusili się na wersję 8.0, zaleca się jak najszybszą aktualizację do 8.0.1.