Złodziejskie kliknięcia

Ostatnio odkryte oszustwo internetowe, wykorzystywało ponad 34 tys. komputerów do generowania kliknięć, za które pobierano opłatę. O nowym przestępstwie wykorzystującym systemy reklamowe, informuje Panda Software, firma zajmująca się bezpieczeństwem IT.

Wykorzystując taką armię komputerów-zombie, przestępcy byli w stanie wyłudzić tysiące dolarów.

"Pay per click" to system, w którym reklamodawca płaci właścicielowi serwisu za ilość kliknięć na jego odnośnik lub baner. System rozliczeniowy posiada mechanizmy, które zapobiegają nadużyciom w postaci, np. wielokrotnych kliknięć z jednego komputera. Cyberprzestępcy wymyślili więc sposób na generowanie wirtualnych kliknięć z wielu różnych komputerów, wykorzystując do tego celu bota o nazwie Clickbot.A.

Firma Panda Software, nie podała jakiego systemu reklamowego dotyczyły ataki. Wiadomo, że trojan Clickbot.A, wykorzystywał do ataków przeglądarkę Internet Explorer.

Pieniądze wyłudzone w ten sposób mogą być naprawdę duże, jak obliczył autor bloga Publishing 2.0, Scott Karp. Dziesięć kliknięć dziennie, każde liczone po 1 USD, generowane przez rok, przez 34 tys. komputerów, dałoby oszałamiającą kwotę 124 mln dolarów.

Więcej informacji o Clickbot.A oraz o sposobach jego usunięcia znajduje się na stronie internetowej Pogotowia Antywirusowego Panda Software.