Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Złodziejskie kliknięcia

Ostatnio odkryte oszustwo internetowe, wykorzystywało ponad 34 tys. komputerów do generowania kliknięć, za które pobierano opłatę. O nowym przestępstwie wykorzystującym systemy reklamowe, informuje Panda Software, firma zajmująca się bezpieczeństwem IT.

Wykorzystując taką armię komputerów-zombie, przestępcy byli w stanie wyłudzić tysiące dolarów.

"Pay per click" to system, w którym reklamodawca płaci właścicielowi serwisu za ilość kliknięć na jego odnośnik lub baner. System rozliczeniowy posiada mechanizmy, które zapobiegają nadużyciom w postaci, np. wielokrotnych kliknięć z jednego komputera. Cyberprzestępcy wymyślili więc sposób na generowanie wirtualnych kliknięć z wielu różnych komputerów, wykorzystując do tego celu bota o nazwie Clickbot.A.

Firma Panda Software, nie podała jakiego systemu reklamowego dotyczyły ataki. Wiadomo, że trojan Clickbot.A, wykorzystywał do ataków przeglądarkę Internet Explorer.

Pieniądze wyłudzone w ten sposób mogą być naprawdę duże, jak obliczył autor bloga Publishing 2.0, Scott Karp. Dziesięć kliknięć dziennie, każde liczone po 1 USD, generowane przez rok, przez 34 tys. komputerów, dałoby oszałamiającą kwotę 124 mln dolarów.

Więcej informacji o Clickbot.A oraz o sposobach jego usunięcia znajduje się na stronie internetowej Pogotowia Antywirusowego Panda Software.