Źle ale dobrze, dobrze ale źle

Na podstawie opublikowanych wczoraj wyników największych amerykańskich firm sektora TMT trudno stanowczo wypowiedzieć się o kierunku rozwoju sytuacji na rynku.

Sprawozdania kwartalne przedstawiły Motorola, Microsoft i Yahoo! Ta ostatnia firma poinformowała o 48,5 mln USD straty netto w II kw. br., podczas gdy rok wcześniej zanotowała 53 mln USD zysku netto. Przychody Yahoo! w ostatnim kwartale spadły o 33%, do 182 mln USD. Zaskoczyło to in plus analityków, którzy spodziewali się większego spadku przychodów portalu, z uwagi na słabość amerykańskiego rynku reklamowego, który stanowi główne źródło dochodów Yahoo! Ceny reklam spadły na tyle, że mimo nieznacznego zwiększenia liczby reklamodawców (do ponad 3 tys.) portal notuje straty. Jego zarząd nie spodziewa się zmiany tendencji wyników finansowych przed połową przyszłego roku i prognozuje dalszy spadek przychodów w III kw. br.

Bardziej optymistyczni są szefowie Motoroli, którzy uważają, że popyt na sprzęt telekomunikacyjny powinien zwiększyć się wciągu najbliższych 18 miesięcy. Prezes koncernu Christopher Galvin liczy szczególnie na sektor półprzewodników i urządzeń do sieci telefonii komórkowej. Popyt urządzenia do sieci 2,5 G powinien jego zdaniem zwiększyć się już w III kw. br. Póki co, w II kw. Motorola odnotowała 232 mln USD straty operacyjnej i 759 mln USD straty netto, w porównaniu do 551 mln USD zysku operacyjnego i 204 mln USD zysku netto w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dział produkujący sprzęt na potrzeby klientów indywidualnych zanotował 25-proc. spadek sprzedaży; oddział półprzewodników - 38-proc. spadek; oddział sprzętu telekomunikacyjnego dla firm - 14-proc. spadek.

Zwiększył się natomiast w II kw. przychód Microsoft i to o 3% powyżej przewidywań. Firma z Redmond osiągnęła w tym okresie 6,6 mld USD. Zarząd firmy przewiduje wzrost w kolejnym kwartale z uwagi na popyt na system operacyjny Windows i pakiet biurowy Office pośród klientów biznesowych. Niestety, operacyjne zyski w II kw. ledwo wystarczyły na pokrycie straty na nietrafionych inwestycjach w telekomunikację i sieci kablowe, które kosztowały koncern 2,6 mld USD. Szczegółowe dane o wynikach finansowych Microsoft poda 19 lipca.

<i>Źródło: Wall Street Journal, Reuters</i>