Ziuum - i mamy kolejny komunikator

Na 12 listopada 2009 r. przewidziane jest uruchomienie zewnętrznych beta testów nowego komunikatora na rynku. Ziuum jest projektem spółki PRV z portfela Internet Group, która jest właścicielem m. in. serwisu Pino.pl oraz Patrz.pl. Czy ma jakieś szanse w rywalizacji z Gadu-Gadu i NKtalk?

http://Ziuum.pl - promowany jako "komunikator internetowy oraz nowe centrum rozrywki" stać się ma alternatywą dla innych narzędzi komunikacyjnych wykorzystywanych przez polskich internautów. Obecnie trwa ostatni etap zamkniętych beta testów, które upublicznione zostaną najprawdopodobniej 12 listopada 2009 r.

Ziuum jest projektem spółki PRV z portfela Internet Group, która jest właścicielem m. in. serwisu Pino.pl oraz Patrz.pl - dlatego nazywany jest również "komunikatorem Pino".

Ziuum ma być zaawansowanym narzędziem łączącym w sobie funkcje multikomunikatora i czytnika RSS, za pośrednictwem którego prowadzić będzie można rozmowy tekstowe, głosowe i wideo, sprawdzać e-maile oraz wysyłać emotifony (dźwiękowe emotikony).

Ziuum - i mamy kolejny komunikator
Komunikator Pino obsługiwać ma większość popularnych komunikatorów: Gadu Gadu, MSN Messenger, ICQ, Google Talk (GTalk), Yahoo Messenger oraz AOL. Dzięki wykupieniu nr telefonu możliwe jest prowadzenie rozmów telefonicznych na numery stacjonarne i komórkowe w Polsce oraz na świecie. Połączenia w obrębie sieci Ziuum oraz HaloNet są bezpłatne. Przykładowe opłaty do innych sieci i krajów przedstawiają się następująco (ceny brutto): 0,10 zł - stacjonarne w Polsce, 0,43 zł - GSM Polska (prócz Play i Polsat Mobile gdzie koszty są wyższe - 0,87 zł); ceny połączeń zagranicznych (zarówno stacjonarnych jak i GSM) wynoszą zaś od 0,10 zł do 1,71 zł.

Wyróżnikiem Ziuum na tle konkurencji ma być brak inwazyjnych i męczących reklam, a także personalizacja wyglądu aplikacji z wykorzystaniem trójwymiarowych obrazów. Na starcie użytkownicy otrzymają pięć skórek, w przyszłości - wg zapowiedzi twórców - oferta ta znacznie się powiększy włączając możliwość tworzenia własnych projektów.

Raczej trudno w przypadku Ziuum spodziewać się rewolucji na rynku komunikatorów w Polsce. Forum beta testerów komunikatora Pino świeci pustkami, a na stronie głównej projektu - mimo iż dopieszczonej pod względem grafiki - pojawiają się błędy ortograficzne. Tymczasem internauci korzystają już z najnowszej wersji Gadu Gadu 10 (beta), a na Dolnym Śląsku pół miliona osób testuje NKtalk, który, wg zapowiedzi Naszej-Klasy, wprowadzony ma być dla wszystkich jeszcze w tym roku.