Zgubiłeś telefon? Wykasuj dane

Wystarczy wysłać SMS-a, by skasować danych w zgubionym lub skradzionym smartfonie. Narzędzie Ontrack Eraser Mobile wymazuje dane bez możliwości ich odzyskania.

Coraz więcej osób przechowuje w swoich smartfonach istotne informacje. Są wśród nich numery kont bankowych, ważne firmowe dokumenty czy kody PIN. W przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu mogą się one dostać w niepowołane ręce.

Dzięki narzędziu Ontrack Eraser Mobile, opracowanym przez inżynierów Kroll Ontrack, można zdalnie skasować dane w zgubionym lub skradzionym telefonie. Specjalny algorytm powoduje, że zostają one nadpisane, co uniemożliwia ich odzyskanie nawet w wyspecjalizowanym laboratorium.

Operacja usuwania danych odbywa się poprzez wysłanie SMS-em komendy kasowania. Powoduje ona wymazanie zawartości pamięci wewnętrznej telefonu, danych znajdujących się na karcie pamięci oraz karcie SIM. Warunkiem koniecznym skorzystania z możliwości kasowania jest zainstalowanie aplikacji Ontrack Eraser Mobile.

Kasowanie danych można przeprowadzić także podczas wymiany telefonu. Wówczas można skorzystać z drugiej metody i podłączyć telefon do komputera. "Zwykłe" kasowanie nie wystarcza, bowiem tak usunięte dane można odzyskać stosując ogólnie dostępne programy. Z usług aplikacji Ontrack Eraser Mobile mogą skorzystać posiadacze telefonów z Symbianem oraz Windows Mobile.

Według Pawła Odora z polskiego oddzialu Kroll OnTrack, za możliwość skasowania danych z jednego telefonu trzeba będzie zapłacić od 5 do 40 zł, w zależności od rodzaju licencji.

Policyjne statystyki mówią o kilkunastu tysiącach zgubionych lub skradzionych telefonach rocznie.

Więcej informacji: Kroll Ontrack