Zgoda ponad portfelami

"Nasze obroty w okresie świątecznym wzrosną o 100%" - zapowiada Katarzyna Górecka, dyrektor ds. public relations firmy Easy Net, kierującej sklepami internetowymi empik.com oraz GaleriaCentrum.com.

"Nasze obroty w okresie świątecznym wzrosną o 100%" - zapowiada Katarzyna Górecka, dyrektor ds. public relations firmy Easy Net, kierującej sklepami internetowymi empik.com oraz GaleriaCentrum.com.

Optymistyczne prognozy snują także przedstawiciele innych sklepów.

Anna Mijal z księgarni internetowej Merlin.com przewiduje, że sprzedaż w tym okresie znacznie przekroczy 15-20% średni miesięczny poziom. Cezary Szczekocki z Wirtualnego Sklepu natomiast zapowiada ośmiokrotny wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Pomysły na zachęcenie klientów do robienia zakupów wszędzie są podobne. Aby zapewnić krótki czas dostaw, w sklepach wyodrębniono kategorie towarów łatwo dostępnych. Jak podkreśla Anna Mijal, są to specjalnie wyselekcjonowane, atrakcyjne pozycje, takie, które nie zalegają magazynów z powodu braku zainteresowania nimi.

W sklepie Click & Buy natomiast uruchomiono Klub Dobrej Książki (KDK), zawierający szybko dostępną ofertę 2000 tytułów. Według Jacka Wyrobkiewicza z Click & Buy, w KDK są umieszczone handlowe "pewniaki" - bestsellery, poszukiwane nowości itp.

W większości sklepów działa już także usługa polegająca na dostarczaniu zakupionych i zapakowanych, zgodnie z życzeniem, prezentów pod wskazany adres. Z reguły jest ona oferowana klientom płacącym kartą płatniczą. Jest to poniekąd próba wykreowania pożądanych zachowań związanych z zakupami w Sieci.

Interesujące prezenty przygotowali pracownicy empik.com. Są tam między innymi wydawnictwa, opatrzone autografami twórców: pisarzy czy piosenkarzy.

Z myślą o świętach sklepy wprowadzają różnego rodzaju udogodnienia. Przykładowo, Wirtualny Sklep w okresie przedświątecznym umożliwił autoryzację transakcji online. Smyk.com natomiast przygotował prezenty dla dzieci. Większość wielobranżowych sklepów zapewne uruchomi też działy z typowo świątecznymi propozycjami: ozdobami choinkowymi czy drzewkami.