Zero nowych kafejek internetowych w Chinach

Władze Chińskiej Republiki Ludowej zakazały otwierania nowych kafejek internetowych. Zakaz obowiązywać ma przez cały 2007 r.

Jak podaje chińska agencja prasowa Xinhua, Rada Ministrów tego kraju wprowadziła rozporządzenie nakładające na lokalne samorządy zakaz wydawania pozwoleń na otwieranie nowych kafejek internetowych. Osoby, które otrzymały pozwolenie wcześniej, muszą uruchomić kafejkę do 30 czerwca br. Obecnie trwa w Chinach coroczna sesja tamtejszego parlamentu. Parlamentarzyści w tym roku byli zgodni w kwestii zaostrzenia przepisów dotyczących dostępu do Internetu, a zwłaszcza dzieci i młodzieży. Rozporządzenie rządu jest konsekwencją tych ustaleń.

Obecnie w Chinach działa ok. 113 tys. kafejek, informuje agencja Xinhua. Są one często uważane w tym kraju za przybytki demoralizacji, w których młodzież przesiaduje do późna, "pali papierosy i jest zaabsorbowana graniem w gry online". Z badań przeprowadzonych przez rządową organizację Narodowe Centrum Dziecka wynika ponadto, iż na 18 milionów Chińczyków poniżej 18 roku życia 13 procent jest uzależnione od Internetu.

Można przypuszczać, że podtekstem wspomnianego rozporzadzenia jest wzmocnienie cenzury treści dostępnych w Internecie - nie bez przyczyny bowiem Chiny uchodzą za kraj o najbardziej restrykcyjnych przepisach ograniczających dostęp do informacji i wolność słowa.