Zatrzymany za przejęcie kont gry MMO

Pewien Brytyjczyk został zatrzymany przez policję za przejęcie danych umożliwiających dostęp do kont osób grających w grę sieciową RuneScape. W sumie udało mu się przejąć konta 284 użytkowników.

Zatrzymanemu pod koniec listopada 23-latkowi zarzucono przejęcie kont graczy RuneScape - bezpłatnej gra fantasy, osadzonej w średniowiecznych klimatach. Na świecie gra w nią około 100 mln graczy. Największym powodzeniem cieszy się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Policja sądzi, że najprawdopodobniej udało mu się tego dokonać dzięki phishingowi. Nie miał on jednak zamiaru handlować danymi, w których posiadanie wszedł bezprawnie. 23-latek wyszedł już za kaucją.

Mark Gerhard, dyrektor Jagex powiedział BBC, że gracze poświęcają lata grania po to, by doskonalić swoje postaci w RuneScape. W związku tym kradzież kont graczy nie powinna być traktowana inaczej, niż kradzież innych przedmiotów, takich jak konsola, telewizor czy samochód.

Producent gry nie wyklucza dalszych zatrzymań - w ostatnim czasie w niepowołane ręce dostały się dane kilku tys. graczy.

Przestępcy coraz chętniej kradną wirtualne dobra. Zjawisko najbardziej przybrało na sile w Azji, gdzie gracze często padają ofiarami kradzieży danych, tracąc zdobyte wirtualne pieniądze, przedmioty czy broń. Jeśli gra cieszy się dużą popularnością, dobra można sprzedać za prawdziwe pieniądze i nieźle zarobić.

źródło BBC