Zarobić na Linuksie

Strategia firm dostarczających rozwiązania linuksowe zakłada zyski z usług świadczonych dla użytkowników darmowego systemu operacyjnego.

Zarząd Red Hat, dostawcy rozwiązań linuksowych, poinformował o przejęciu firmy konsultingowej Planning Technologies w transakcji typu stock-for-stock o wartości 47 mln USD. Przejęcie Planning jest częścią strategii Red Hat, mającej na celu uzyskanie zysków z dystrybucji systemu Linux.

Red Hat koncentruje się obecnie na zapewnieniu wsparcia technicznego dla posiadaczy systemu. Zyski przynosić ma firmie także subskrybcja Red Hat Network, narzędzia automatycznie wykrywającego w Sieci aktualizację do wersji systemu użytkownika. Planning wdraża bardziej złożone usługi serwisowe, dotychczas jednak nie specjalizował się w rozwiązaniach linuksowych. Red Hat zyska dzięki akwizycji ok. 200 inżynierów i konsultantów, którzy pracowali już w projektach dla takich firmach jak m.in. AT&T, Home Depot, Delta Air Lines, Bell South.

Konkurencja Red Hat-a, inni dostawcy systemu otwartoźródłowego, starają się podążać w podobnym kierunku. Turbolinux przejął niedawno Linuxcare, świadczące usługi dla użytkowników darmowego systemu. VA Linux Systems, którego przychody w 80% stanowi sprzedaż komputerów z Linuxem, również rozwija usługi serwisowe. Nie wszystkie z owych przedsięwzięć przynoszą efekty - w zeszłym tygodniu VA Linux Systems poinformował o przesunięciu o kolejne 9 miesięcy osiągnięcia progu rentowności.