Zapowiadają się rewolucyjne zmiany w Firefoksie

Mozilla planuje wprowadzenie zmian w wyglądzie i interfejsie Firefoksa. Z udostępnionych zrzutów ekranowych i dyskusji prowadzonych na listach dyskusyjnych programistów wynika, że przeglądarka upodobni się do Chrome'a.

Zmiany w Firefoksie przeznaczonym dla Windows mają przebiegać w dwóch etapach. Część nowości pojawi się już w przeglądarce w wersji 3.7, zapowiedzianej na pierwszą połowę 2010 r., na resztę trzeba będzie poczekać do pojawienia wersji 4.0.

Modyfikacje mają polegać na zastosowaniu bardziej neutralnej palety kolorów, ukryciu "Paska menu" oraz zredukowaniu menu do zaledwie dwóch pozycji: "Strony" i "Narzędzi". W jeden przycisk zostaną też zintegrowane funkcje "Stop" i "Przeładuj". W Firefoksie w wersji 4.0 użytkownik będzie mógł przenieść karty, w których przeglądane są strony, na samą górę okna przeglądarki. To rozwiązanie zastosowano w przeglądarce Google'a - Chrome.

Sporo zamieszania wprowadziła zadeklarowana przez Mozillę rezygnacja z "Paska menu" i propozycja zastąpienia go motywem przypominającym wstążkę, wzorowanym na rozwiązaniu zastosowanym w Microsoft Office 2007. Po krytyce wycofano się jednak z tego pomysłu.

Podobieństwa między przeglądarkami są nieuniknione

Mozilla spodziewając się zarzutów związanych z planami upodobnienia Firefoksa do Chrome'a w dokumencie omawiającym zmiany stwierdza, że "Nie jest naszą intencją, by Firefox wyglądał jak którakolwiek inna przeglądarka. Firefox to Firefox. Podobieństwa do innych przeglądarek w wyglądzie są nieuniknione. [...] Wszystkie przeglądarki usiłują rozwiązać te same problemy, toteż podobieństwo pomysłów na wprowadzanie w nich zmian jest nie do uniknięcia."

Zapowiadają się rewolucyjne zmiany w Firefoksie

Firefox 4.0 upodobni się do Chrome'a.

Mike Beltzner, dyrektor fundacji Firefoksa i Alex Faaborg, pracujący w zespole odpowiedzialnym za wygląd Firefoksa we wcześniej udzielonym wywiadzie zaprzeczyli, by zmiany interfejsu miały na celu "chrome'fikację" Firefoksa. Przyznali jednak, że wzajemne zapożyczanie pomysłów między przeglądarkami jest nieuchronne.

Modyfikacjom ma ulec także interfejs przeglądarki przeznaczonej dla systemu Linux. Część zmian ma się pokrywać z zapowiadanymi w okienkowych wersjach Firefoksa. Związane jest to z planami opracowania spójnego interfejsu przeglądarki na wszystkie platformy. Tak może wyglądać przeglądarka w wersji 4.0 przeznaczona dla Linuksa.

Mniej przeróbek czeka Firefoksa w wersji dla systemu operacyjnego Mac OS X. Zdaniem Beltznera, jego użytkownicy nie oczekują zbyt wielu zmian, toteż starania Mozilli skupią się na tym, by jak najlepiej zgrać interfejs przeglądarki z systemowym. Jedna z odległych perspektyw zakłada zaadoptowanie elementów interfejsu, który Apple zastosował w swoim odtwarzaczu iTunes.

Wśród nowości wprowadzonych w najnowszej beta wersji Firefoksa 3.6 znalazło się rozpoznawanie przez program położenia urządzenia, na którym został uruchomiony. Po wykryciu zmiany orientacji np. notebooka, Firefox odpowiednio dostosowuje wygląd wyświetlanych danych.