Założyciel opuścił Optimus

Roman Kluska zrezygnował z przewodniczenia Radzie Nadzorczej Optimusa. W maju odszedł ze stanowiska prezesa zarządu firmy.

Nowym szefem Rady Nadzorczej Optimusa został Jacek Krawczyk, który ostatnio był prezesem Banku Współpracy Europejskiej. Roman Kluska całkowicie zrezygnował z kierowania spółką, którą sam założył 12 lat temu, ponieważ, jak podano oficjalnie, zakończył swoją misję osoby nadzorującej proces wyboru inwestora dla Optimusa.

Jeszcze w kwietniu Roman Kluska wraz z żoną sprzedali kontrolny pakiet akcji nowosądeckiej firmy BRE Bankowi i Zbigniewowi Jakubasowi. W następnym miesiącu Kluska został przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki, która jest największym polskim holdingiem informatycznym. Natomiast w listopadzie zawarto umowę o sprzedaży akcji, posiadanych przez BRE i Jakubasa, medialnemu ITI Holdings (właścicielowi m.in. telewizji TVN). Wiosną Roman Kluska sprzedał swoje walory po 142 zł za sztukę. Jesienią ITI zgodził się zapłacić średnio po 221 zł za akcję firmy (całkowita wartość transakcji wyniesie 471,5 mln zł). Holding medialny będzie miał początkowo 70 procent udziałów Optimusa. W planach jest podział firmy na portal Onet.pl i część, specjalizującą się w rozwiązaniach informatycznych. Tę ostatnią ma nabyć inwestor strategiczny. Nieoficjalnie mówi się, że może to być amerykański Gateway, z którym są już prowadzone negocjacje.