Załóż firmę przez Internet

Już od kwietnia 2009 roku będzie można założyć własną firmę składając tylko jeden formularz. Ale to nie wszystko. Od 2011 roku wszystkie formalności będzie można dokonywać za pośrednictwem Internetu.

Udogodnienia dla przyszłych przedsiębiorców są efektem prac Sejmu nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Podczas piątkowego głosowania posłowie jednogłośnie opowiedzieli się za uproszczeniem przepisów. Do pakietu nowej ustawy wejdą również poprawki rekomendowane przez sejmową Komisję Gospodarki, które również zostały przyjęte. Tuż po głosowaniu politycy tłumaczyli, że nowa ustawa ma być zachętą i bodźcem dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Do koordynowania i ewidencji nowych przedsiębiorców powstanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

Nowelizacja przepisów o działalności gospodarczej wprowadza, innowacyjną jak na polskie warunki, zasadę "jednego okienka". Oznacza to, że wszystkie potrzebne formalności związane z założeniem firmy będzie można dokonać w jednym miejscu. Jak widać procedury zostały uproszczone do minimum. Według nowych przepisów do rozpoczęcia własnej działalności wystarczy złożony wniosek w gminie.

Dla porównania warto przedstawić obecny stan prawny. Aby zarejestrować firmę, przyszły właściciel musi złożyć kilkanaście deklaracji i wniosków w różnych urzędach m.in. w skarbowym i w ZUS. Później czeka na wydanie stosownych pozwoleń każdej instytucji.

"Od złożenia pierwszego wniosku do chwili kiedy mogłem zacząć prowadzic działalność minęło 30 dni. To dość interesująca sytuacja, bo w niektórych państwach na zachodzie europy na podobne pozwolenia czeka się od 3 dni do tygodnia. Więc pytam się, gdzie leży problem?" - mówi Marek Miastowski, właściciel firmy usługowej z Warszawy.

Nowelizacja ustawy podkreśla, że rozpoczęcie działalności ma swój początek w momencie złożenia wniosku, a nie wydania decyzji o zarejestrowaniu przez urząd. Tym sposobem w ciągu kilku minut można rozpocząć działalność i zostać właścicielem firmy.

Przysłowiowe "jedno okienko od wszystkiego" zacznie w pełni funkcjonować od kwietnia 2009 roku. W przypadku możliwości rejestracji działalności przez Internet, sytuacja zapowiada się równie interesująco. Będzie to możliwe już na początku 2011 roku.