Zakupy w internecie coraz częściej bez gotówki

Ponad połowa kupujących w Sieci deklaruje, że bez żadnych obaw korzysta przy tej okazji z płatności internetowych. Najchętniej wybieraną formą płatności jest przelew bankowy - wynika z badań PayU przeprowadzonych wśród użytkowników Allegro.

Wartość internetowego handlu w ubiegłym roku sięgnęła 14 mld zł. Co trzeci internauta robi zakupy w e-sklepach przynajmniej raz w miesiącu, co dziesiąty przynajmniej raz na dwa tygodnie. Z badań PayU przeprowadzonych wśród użytkowników Allegro wynika, że najczęściej wybieraną formą płatności internetowych jest przelew bankowy, na wybór tego rozwiązania wskazało ponad 78 proc. ankietowanych. Zapłacić za towar bezpośrednio przy odbiorze woli zaledwie 9 proc. osób, które wzięły udział w badaniu.

Kupujący w sieci są jednak coraz bardziej wymagający i oczekują także większej szybkości i jakości obsługi. Co trzeci internauta, który wziął udział w badaniu zwraca więc uwagę także na firmę umożliwiającą płacenie przez internet. Duży wpływ na decyzję o nabyciu towaru w danym sklepie internetowym ma także wiarygodność sprzedawcy. Aż 43 proc. badanych potwierdza, że nie ryzykuje zakupów w niesprawdzonych sklepach i wybiera te, do których ma już zaufanie.

O zwiększonej świadomości internautów na temat zakupów w sieci świadczą odpowiedzi na pytanie o to, na co zwracają uwagę podczas płacenia za nie. ¼ ankietowanych najpierw upewnia się czy w danym sklepie możliwa jest płatność z ich banku. Co piąta osoba sprawdza zabezpieczenia płatności. Respondenci zwracają uwagę także na czas przelewu oraz szukają sprawdzonych marek oferujących płatności internetowe.