Zakupy w iTunes nie dla Polaków

Polska wersja iTunes jest znacznie uboższa od jej zachodnich odpowiedników. Polacy mogą kupić jedynie programy na iPhone lub iPoda, ale nie muzykę czy film. Problem dotyczy nie tylko nas, lecz wielu mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej - informuje "Gazeta Wyborcza".

"Gazeta" poprosiła o wyjaśnienia europejską centralę Apple. W odpowiedzi firma tłumaczy: "W Polsce jest dostępny sklep AppStore oferujący programy na iPody i iPhone'y. Jeśli chodzi o muzykę, nie mamy dziś sklepu w Polsce. W tym momencie nie mam nic więcej do powiedzenia" - poinformował Alan Hely, dyrektor komunikacji korporacyjnej.

Komisja Europejska zajmuje się tą sprawą już od 2007 r. Przeprowadzone śledztwo nic jednak nie dało, ponieważ Apple tłumaczy się prawami autorskimi rodzimych wykonawców oraz trudnościami w zawieraniu umów licencyjnych.

Tak było dwa lata temu. Obecnie nasze prawo autorskie jest dostosowane do wymogów UE. Nic to jednak nie pomogło. Koncern Apple nadal nie zamierza dla Polskich klientów zwiększyć swojego asortymentu.

Chcąc uzyskać więcej informacji na ten temat "Gazeta" dotarła do dokumentów wysłanych przez Apple do KE, w których firma napisała: "Żeby sprzedawać muzykę w jakimkolwiek państwie Unii, iTunes musi najpierw uzyskać prawa do nagrań i dzieł muzycznych w danym kraju i przestrzegać obowiązujących w tym państwie przepisów ochrony konsumenta (...). iTunes musi ocenić sytuację każdego kraju indywidualnie, by podjąć decyzję, czy zyski przewyższą koszty dystrybucji treści w tym kraju".

Źródło: Gazeta Wyborcza