Zakończono drugą fazę testów IPv6

W ostatnich dniach zakończyła się druga faza testów kolejnej generacji protokołu IP - IPv6 (Internet Protocol version 6). Testy prowadzone były w specjalnie skonstruowanej sieci komputerowej o nazwie Moonv6.

Sieć komputerowa Moonv6, w ramach której prowadzone są testy protokołu IPv6 została zbudowana przez Uniwersytet New Hampshire przy współpracy z Amerykańskim Departamentem Obrony oraz kilkudziesięcioma firmami z branży sieciowej. Rozciąga się ona pomiędzy New Hampshire a Kalifornią i według zapewnień konstruktorów, każdy producent sprzętu, oprogramowania, czy też provider zainteresowany przetestowaniem IPv6 będzie w stanie przekonać się na żywo o możliwościach nowego wcielenia protokołu IP.

IPv6 znacznie rozszerzy pulę dostępnych dla komputerów adresów IP w Sieci (dotychczasowe adresy o strukturze 32-bitowej, zastąpione zostaną 128-bitowymi). W obliczu milionów nowych urządzeń w Internecie w ciągu najbliższych kilku lat oraz popularyzacji takich protokołów, jak chociażby VoIP (voice over IP), może dojść do wyczerpania puli adresów IPv4. Eksperci przewidują, iż w pierwszej kolejności problem ten może dotyczyć Azji oraz Europy, gdzie technologie mobilnej komunikacji rozwijają się najszybciej.

Pierwsza faza testów została zakończona w październiku 2003 roku i zakładała jedynie sprawdzenie podstawowych parametrów konfiguracyjnych. W drugiej, właśnie zakończonej fazie, skupiono się na sprawdzeniu bardziej zaawansowanych protokołów routingu, takich jak BGP (Border Gateway Protocol), czy OSPF (Open Shortest Path First) oraz funkcjonowaniu firewalli. Co warte podkreślenia, projekt Moonv6 udowodnił, iż IPv6 może pracować w ramach jednej sieci z IPv4, co zdecydowanie przyczyni się do łatwiejszej adaptacji i stopniowego przechodzenia z IPv4 na adresowanie następnej generacji.

W prace nad projektem Moonv6 zaangażowane są firmy: AT&T, France Telecom, Agilent Technologies, Check Point Software Technologies, Cisco Systems, Extreme Networks, Foundry Networks, Fujitsu, HP, Hitachi, Lucent Technologies, Microsoft, NEC, NetScreen Technologies, Nokia, Panasonic, Procket Networks, Spirent, Sun Microsystems oraz Symantec.