Zakładanie e-kont jednak bez dowodu osobistego

Podczas drugiego czytania projektu ustawy o prawie telekomunikacyjnym złożono poprawki, które znoszą wymóg okazywania dokumentu tożsamości przy zakładaniu konta pocztowego. Komisja infrastruktury ma zająć się projektem ponownie we wtorek - podała Gazeta.pl.

Wydaje się, że protesty przeciwko nowej ustawie telekomunikacyjnej, która zbyt restrykcyjnie interpretowała dyrektywy unijne, przyniosły skutek. Parlamentarzyści wprowadzili poprawki do absurdalnego zapisu o konieczności podpisywania z dowodem osobistym umowy o korzystanie z konta poczty elektronicznej. Głosowanie nad poprawkami odbędzie się we wtorek.

Jak podał Janusz Ciechociński, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, restrykcje zostały wprowadzone do ustawy z inicjatywy MON oraz MSWiA, które wskazywały, że konieczność identyfikacji użytkowników ułatwi walkę z przestępcami. Operatorzy są jednak zdania, że takie zapisy wcale nie byłby skuteczne.

Więcej o szczegółach nowych zapisów:

http://www.internetstandard.pl/news/67055.html

Przypominamy również rządową walkę z zapisami dotyczącymi stawki podatku VAT na Internet, która zakończyła się ostatecznie wybraniem niekorzystnej dla rynku opcji:

http://www.idg.pl/news/watek/25.html