Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Zakaz handlu w niedzielę może być zabójczy także dla handlu w internecie

Przedstawiciele Instytutu Retail & e-Commerce alarmują: "Nowy podatek oraz planowany zakaz handlu w niedzielę będą zabójcze dla handlu w Polsce, zarówno tego prowadzonego na terenie centrów i ulic handlowych jak i w internecie".

Anna Szmeja, prezes Instytutu, wyjaśnia: "Choć nowy podatek ma obowiązywać od 1 lipca2016 roku to nadal nie ma tekstu ustawy ani dokumentu, do którego mogliby odnieść się rzetelnie eksperci i analitycy Instytutu, a przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy dziś muszą zadecydować o losach firm i jej pracowników". Nowa, rządowa propozycja przewiduje wprowadzenie trzech stawek i progów podatkowych: 0,4% od miesięcznego przychodu między 1,5 mln a 17 mln, 0,8% od miesięcznego przychodu między 17 mln a 170 mln oraz 1,4% od miesięcznego przychodu przekraczającego 170 mln. Kwota wolna od podatku została określona w wysokości 1,5 mln zł miesięcznie, w skali roku 18 mln złotych, podstawę opodatkowania stanowić będzie natomiast osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej nad kwotą wolną od podatku.

Zakaz handlu w niedzielę może być zabójczy także dla handlu w internecie

Krystian Wesołowski z Blue Media uspokaja: podatek handlowy nie uderzyć znacząco w rodzimy e-commerce, ponieważ miesięczny obrót zdecydowanej większości polskich e-sklepów nie przekracza 1,5 mln zł. Wszyscy jednak zauważają, że mocny argument przeciwko najnowszemu projektowi to fakt, że nowy podatek nie będzie obejmował zagranicznych e-sklepów. Przez to rodzime mogą znacznie stracić na konkurencyjności w skali Europy i świata.