Zakaz bicia uzależnionych od Internetu w Chinach

W Chinach zakazano stosowania fizycznych kar wobec osób uzależnionych od Internetu. Zarządzenie wydane przez chińskie Ministerstwo Zdrowia związane jest z przypadkiem śmierci co najmniej jednej osoby w klinice odwykowej.

Doniesienia o przypadkach pobić w klinikach odwykowych i śmierć 15-letniego chłopca, który zmarł z tego powodu stały się przyczyną wprowadzenia zakazu stosowania kar cielesnych w Chinach wobec osób uzależnionych od Internetu.

Powszechną praktyką w klinikach zajmujących się leczeniem uzależnienia od Internetu było zamykanie pacjentów w izolatkach i stosowanie wobec nich przymusu fizycznego. Obecnie, zgodnie z nowymi regulacjami, kliniki nie mogą izolować pacjentów ani w żaden sposób ograniczać ich wolności.

W ostatnich miesiącach w Państwie Środka powstało wiele klinik zajmujących się leczeniem osób uzależnionych od Internetu. Globalna Sieć ma bowiem w Chinach złą sławę. Intensywne korzystanie z Internetu jest uważane za przyczynę uzyskiwania przez uczniów i studentów słabych wyników w nauce, a także odsuwania się dzieci od rodziców.

Jednak regulacje Ministerstwa Zdrowia mówią, że uzależnienie od Internetu nie zostało jeszcze dobrze zdefiniowane i z tego powodu nie może być etykietą stosowaną do określania różnego rodzaju uszczerbków na zdrowiu spowodowanych intensywnym korzystaniem z Internetu. Chociaż w ubiegłym roku właśnie chińscy naukowcy podjęli się zdefiniowania uzależnienia od Internetu. Ich zdaniem o uzależnieniu można mówić, gdy ktoś spędza w Sieci przynajmniej sześć godzin dziennie i występuje u niego jeden z objawów: irytacja, problemy ze snem i koncentracją oraz powracające pragnienie korzystania z Internetu.

Ministerstwo zakazało także leczenia elektrowstrząsami, które było stosowane w prowincji Szantung, znajdującej się na wschodzie kraju. W tamtejszym szpitalu chorych przywiązanych do łóżek poddawano takiej terapii.

Ministerstwo stara się nakłaniać nieletnich do ograniczania spędzanego przez nich czasu online oraz odradza surfowanie po Internecie w celu zabicia czasu. Wzywa też rodziców do spędzania czasu ze swoimi dziećmi i zwracania uwagi na to, czym zajmują się w Sieci.

Według czerwcowych badań China Internet Network Information Center (CNNIC), w Chinach żyje 338 mln osób korzystających z Internetu, głównie szerokopasmowego. Bardzo szybko przybywa internautów - na przestrzeni pół roku ich liczba zwiększyła się o ponad 40 mln osób.