Zagrożeniem dla bezpieczeństwa firmy są pracownicy odwiedzający serwisy społecznościowe

Coraz więcej pracowników korzysta z serwisów społecznościowych za pośrednictwem sieci przedsiębiorstw - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Trend Micro.

Badania przeprowadzono wśród 1600 pracowników z przedsiębiorstw ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii w celu sprawdzenia jak postrzegają oni zagrożenia internetowe i jakie mają doświadczenia w tym zakresie.

Udowodniono, że 19% respondentów (w porównaniu z 15% w 2007 r.) odwiedza serwisy społecznościowe oparte na technologii Web 2.0. A wg raportu Threat Report & Forecast, liczba zagrożeń w aplikacjach Web 2.0 osiągnęła w styczniu 2008 r. niemal 1,5 miliona, w porównaniu z milionem zagrożeń w grudniu 2007 r. Praktykowane przez pracowników odwiedzanie serwisów społecznościowych może poważnie więc zagrażać bezpieczeństwu sieci przedsiębiorstw.

Różne formy szkodliwego oprogramowania banerami reklamowymi, instalującymi szkodliwe pliki i programy na komputerach internautów, wbudowane kody kierujące użytkowników na fałszywe strony w celu kradzieży ich tożsamości i danych osobowych, zagrożenie aplikacjami typu adware i programami szpiegujących - to wybrane czynniki wpływające na obniżenie bezpieczeństwa sieci przedsiębiorstw. Ochrona cennych informacji korporacyjnych - stwierdzono w badaniu - jest również zagrożona przez inne praktyki pracowników firm: 45% respondentów przyznało się do wysyłania informacji poufnych pocztą internetową oraz za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W latach 2007-2008 odsetek użytkowników urządzeń mobilnych, którzy przyznali się do wysyłania informacji poufnych tą drogą wzrósł najbardziej w Wielkiej Brytanii (z 30% w 2007 r. do 49% w 2008 r.) i w Niemczech (odpowiednio z 51% do 64%).

"Popularność serwisów społecznościowych sprawia, że są one narażone na ataki cyberprzestępców" - mówi dyrektor ds. technologicznych w Trend Micro. "Kiedyś szkodliwe programy były rozpowszechniane głównie w załącznikach wiadomości poczty elektronicznej. Dziś spotykamy coraz więcej zagrożeń wbudowanych w łącza Web 2.0, często właśnie w serwisach społecznościowych. W miarę, jak będą one stawać się coraz nowocześniejsze i bardziej interaktywne, przestępstw komputerowych i przypadków łamania zabezpieczeń będzie coraz więcej".