Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Zabaw się w komputerowego detektywa

Informatyka śledcza cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Najbardziej zainteresowane tym zagadnieniem są firmy, bowiem problem wycieku danych z przedsiębiorstw staje się coraz bardziej palący. Tym niemniej każdy z nas może się zabawić w komputerowego detektywa w warunkach domowych. Specjalistyczne oprogramowanie śledcze jest zwykle niedostępne dla przeciętnego użytkownika, głównie z powodu ceny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by posiłkować się aplikacjami tańszymi, a wręcz darmowymi. W wielu przypadkach do działalności "detektywistycznej" nie potrzeba nam będzie żadnego wyspecjalizowanego oprogramowania, a wystarczy jedynie znajomość systemu, podstawowych narzędzi i używanych aplikacji.

W poniższym tekście przedstawimy kilka programów, które pozwolą nam zabawić się w detektywa (oprogramowania takiego jest równie dużo, co programów chroniących przed zagrożeniami czyhającymi w Internecie). Na początku trzeba jednak zaznaczyć, że wykorzystanie oprogramowania szpiegowskiego wiąże się z możliwością konfliktu z antywirusem, który wykryje intruza i zidentyfikuje jako złośliwe, bądź niepożądane oprogramowanie.

Zabaw się w komputerowego detektywa

Program szpiegowski nie jest mile widzianym gościem

W działalności detektywistycznej nie musimy jednak korzystać z inwazyjnego, specjalistycznego oprogramowania, ale z powszechnie dostępnych narzędzi. Najlepszym oprogramowaniem śledczym są powszechnie używane aplikacje, których obecność w systemie nie będzie budzić niczyjego zdziwienia. Wszyscy zapaleni śledczy powinni też pamiętać, że informatyczne działania szpiegowskie mogą być nieetyczne, a nawet nielegalne.

E-mail, zdjęcia, SMS

Interesującymi nas danymi mogą być maile, zdjęcia, czy też SMS-y. Jeśli uważamy, że "podejrzany" usuwa z komputera kompromitujące go treści, możemy spróbować odzyskać skasowane pliki. Darmowy program Recuva (dzieło twórcy popularnego CCleanera; do pobrania z naszego serwisu FTP) w prosty sposób pozwoli nam odzyskać dane zapisane na dowolnym nośniku (twardy dysk, pendrive, karta pamięci aparatu itp.). Podstawą w pracy komputerowego detektywa jest oczywiście sprawdzenie poczty e-mail podejrzanego. Recover My Files (do pobrania z naszego serwisu FTP)pozwala nam na odzyskanie ponad 300 różnych rodzajów plików. Nie straszne mu zdjęcia, materiały audio i video, czy też dokumenty i archiwa. Wśród ciekawszych opcji znajduje się odzyskiwanie plików iPoda oraz e-maili. Program odnajduje pliki typu .eml, .mbx, .bkl, .bks, czy .bmf. "Obsługuje" również Microsoft Outlook (pliki .wab, .pst, .pab, .dbx i .msg). Jeśli chodzi o programy pocztowe firmy Microsoft, wiedzę o tym, jak odzyskać skasowane maile można uzyskać na... stronie wsparcia technicznego firmy. Wszak każdemu może zdarzyć się wypadek utraty danych, a wiedzę taką można spożytkować na różne sposoby. W opcję odzyskiwania skasowanych maili wyposażony jest także Undelete Files Pro (do pobrania z naszego serwisu FTP).

Zabaw się w komputerowego detektywa

Undelete My Files Pro 2.10

Jeśli mimo naszych wysiłków, nie udaje nam się dobrać do skasowanych maili, możemy posłużyć się też inną metodą. E-mail Spy Monitor (do pobrania z naszego serwisu FTP) jest programem szpiegowskim działającym niezauważalnie dla użytkownika w tle (oczywiście z tym niezauważalnym działaniem bywa naprawdę różnie). Program monitoruje aktywność popularnych klientów pocztowych, takich jak Microsoft Outlook 2000/XP/2003/2007, Microsoft Outlook Express 5/6, Windows Vista WinMail czy IncrediMail i zapisuje wszystkie odebrane i wysłane maile. Tak zarejestrowane dane mogą zostać wysłane na podany adres e-mail lub serwer FTP.

Informatyka śledcza nie ogranicza się tylko do komputerów, ale obejmuje także palmtopy i komórki. Praktycznie do każdego urządzenia tego typu dostępne jest oprogramowanie producenta, które umożliwia wertowanie jego zawartości. Program do przeglądania zawartości komórki jest przecież jak najbardziej niewinnym narzędziem. Oczywiście do czasu, kiedy żona nie zechce sprawdzić, czy mąż nie wysyłał nieprzyzwoitych SMS'ów pod nieznane numery.

Zabaw się w komputerowego detektywa

Cell Phone Spy

Jeśli chodzi o odzyskiwanie skasowanych SMS-ów z karty SIM, sprawa jest nieco trudniejsza. Po prostu potrzebny jest do tego czytnik kart SIM. Wiele urządzeń tego rodzaju znajduje się na rynku. Jako, że artykuł traktuje głównie o oprogramowaniu, pozwolimy sobie jedynie wspomnieć o urządzeniu w rodzaju Cell Phone Spy, które przypomina zwykły pendrive. Wystarczy umieścić w nim kartę SIM i wetknąć do portu USB komputera, by otrzymać dostęp do treści skasowanych SMS-ów. Komputerowi śledczy pozbawieni dostępu do czytnika kart SIM mogą z powodzeniem wykorzystać firmowe oprogramowanie telefonu komórkowego, celem przejrzenia, bądź przeniesienia zapisanych w telefonie danych na komputer lub drugi telefon.

Zabaw się w komputerowego detektywa

Firmowe oprogramowanie telefonów komórkowych Nokia

Oczywiście można także sięgnąć po profesjonalne oprogramowanie, zaprojektowane przez firmy zajmujące się zawodowo informatyką śledczą. Narzędzie w rodzaju Device Seizure firmy Paraben umożliwia odczytanie i analizę danych z niemal 2000 rodzajów telefonów komórkowych, PDA, GPS, czy też popularnego iPhone'a. Za pomocą programu zgramy do komputera nie tylko istniejące pliki, ale także odzyskamy te skasowane, włączając w to zarówno tekst, jak i obrazki. Otrzymamy dostęp do SMS-ów, książki telefonicznej, historii wybieranych numerów, odbieranych rozmów, terminarza, notatek, plików multimedialnych, zapisów tras GPS, baz danych PDA, poczty elektronicznej, czy też rejestru urządzeń pracujących pod kontrolą Windows Mobile.

Problem w tym, że profesjonalne oprogramowanie kosztuje, w tym przypadku ponad 1000 USD, więc dla większości użytkowników będzie to jedynie ciekawostka. Jeśli zamierzamy zabawić się wyciąganie danych z urządzeń GPS, wyżej wspomniana firma oferuje także oddzielne narzędzie o nazwie Point 2 Point 2.0. Zasada działania aplikacji jest bardzo prosta. Przekształca ona dane z urządzenia do nawigacji satelitarnej i wyświetla je na ekranie komputera za pomocą Google Earth. Cena - jedynie około 200 USD. Zainteresowani posiadacze pękatych portfeli mogą przetestować wersję demo programów, dostępne na stronie producenta.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.