Za trzy lata Polsce zabraknie specjalistów sieciowych

O Cisco Networking Academy Program rozmawiamy z Jackiem Raczkowskim z warszawskiego oddziału Cisco Systems.

Czym jest program CNAP?

Jest ogólnoświatowy projekt zainicjowany przez Cisco Systems. Jego celem jest wykształcenie takiej ilości specjalistów od sieci komputerowych, żeby uzupełnić braki tego typu pracowników na rynku. Szacuje się, że w Polsce obecnie brakuje 18 procent specjalistów sieciowych, ale za trzy lata zabraknie już 39 procent (należy dodać, że jest to średni europejski poziom). W ramach naszego programu chcemy wspierać istniejące systemy edukacyjne.

Ale to nie będzie zwykłe podarowanie sprzętu na wyposażenia laboratoriów. Projekt obejmuje także setki godzin szkoleń specjalistów, produkcję sporej ilości materiałów pomocniczych. Na całym świecie zainwestowaliśmy w CNAP 200 mln dolarów. W Polsce otworzyliśmy już pierwsze laboratorium w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Mamy podpisane już umowy z łącznie 12 szkołami (wyższymi i średnimi). W niektórych przypadkach prace szkoleniowe mogą się rozpocząć niemal natychmiast.

Jak Pan ocenia decyzje rządów Niemiec, USA i Irlandii w sprawie zwiększenia liczby zezwoleń na pracę dla informatyków z zagranicy?

Te kroki tylko potwierdzają wyniki badań, mówiące o braku specjalistów IT. Ale to są działania podjęte przez władze państwowe bogatych krajów. Nie sądzę, by Polskę było stać teraz na import informatyków. Myśmy postawili na kształcenie kadry na miejscu.