Za 3-6 lat rozmowy telefoniczne za darmo

Szefowa eBay przepowiada, że w ciągu kilku dosłownie lat rozmowy telefoniczne staną się bezpłatne. Usługi głosowe będą oferowane za darmo w pakietach, a operatorzy będą czerpali zyski dzięki reklamie czy opłatom transakcyjnym. Taka wizja świetnie tłumaczy powody zakupu firmy Skype.

Meg Whitman, szefowa eBay i jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata tłumaczyła się analitykom finansowym z wydanych na firmę Skype 4 mld USD na konferencji, z okazji ogłoszenia wyników finansowych eBay za trzeci kwartał.

Agencja Reuters przytacza jej słowa - Liczba osób płacących za rozmowy telefoniczne będzie maleć, z co zrozumieliśmy patrząc na Skype'a. I dodała - Finalnie cena transmisji głosowej w sieci będzie zmierzać ku zeru. Whitman przewiduje, że rozmowy telefoniczne staną się darmowe w ciągu trzech - sześciu najbliższych lat.

Ebay konsekwentnie stara się zagospodarować trzy rynki: transakcyjny, płatniczy oraz - po przejęciu Skype'a - rynek komunikatorów internetowych. Po swoim nowym nabytku eBay spodziewa się 60 mln USD obrotów jeszcze w tym roku, a w przyszłym już 200 mln USD.