ZUS nagrodzony za... informatyzację

Kompleksowy System Informatyczny (KSI) ZUS zdobył nagrodę eEurope Awards Trophy w tegorocznej edycji konkursu eEurope Awards for eGovernment.

Ideą konkursu organizowanego przez Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA) jest promowanie rozwiązań z zakresu administracji elektronicznej i budowania społeczeństwa informacyjnego. W tym roku do tytułu zgłoszono 234 projekty tego typu, z czego wyróżniono 52. W ścisłym finale znalazło się ostatecznie 15 projektów, w tym - jak już wcześniej informowaliśmy - także KSI ZUS.

Wdrażany przez Prokom Kompleksowy System Informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdobył główną nagrodę w kategorii rozwiązań umożliwiających wcielenie idei e-Government. Jury konkursu określiło KSI - najsłynniejszy obok CEPiKu projekt informatyczny w polskiej administracji - jako "bardzo imponującą inicjatywę mogącą znaleźć zastosowanie także w innych sektorach rynku, nie tylko w Polsce."

Prawdopodobnie ocenie jury podlegały tylko ogólne walory funkcjonalne rozwiązania i sama idea elektronicznej komunikacji podmiotów gospodarczych z zakładem ubezpieczeń. Należy przypuszczać, że nie analizowano kosztów budowy KSI, problemów z przetwarzaniem dokumentów czy wymogu wykorzystania przez "klientów" ZUS aplikacji "Płatnik" działającej tylko pod konkretnym systemem operacyjnym, co narusza np. zasadę neutralności technologicznej państwa. Według danych ZUS w latach 1997 - 2004 na KSI przeznaczono już ok. 1,7 mld zł.

Nagrody w konkursie przyznano podczas odbywającej się w Machesterze ministerialnej konferencji poświęconej transformacji usług publicznych - eGovernment Conference 2005. W ramach eEurope Awards nagrodzono także duńskie rozwiązanie EID z obszaru wymiany dokumentów XML i przesyłania faktur elektronicznych ; holenderski system katastralny (kadaster-on-line) oraz irlandzki system informacji celno-podatkowej ROS.

Aktualizacja: 25 listopada 2005 10:35
Jestem dumny z faktu, że Prokom Software był partnerem ZUS w realizacji Kompleksowego Systemu Informatycznego. Serdecznie gratuluję zarządowi ZUS, a w szczególności Pani Prezes Aleksandrze Wiktorow oraz wszystkim związanym z projektem KSI pracownikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwycięstwa w eEurope Awards for eGovernment. Docenienie przez Unię Europejską informatyzacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i uznanie KSI ZUS za najbardziej innowacyjny system w obszarze zarządzania instytucjami rządowymi, jest ogromnym, bezprecedensowym, a zarazem w pełni zasłużonym sukcesem ZUS jako instytucji, jak również całej polskiej informatyki, dobitnym potwierdzeniem jej wielkich możliwości" - skomentował Ryszard Krauze, prezes Prokom Software SA.