ZAIKS: nie będziemy wydawać licencji na korzystanie z tabulatur

Stowarzyszenie ZAIKS wycofało się z pomysłu pobierania opłat licencyjnych od serwisów internetowych publikujących utwory muzyczne zapisane przy zastosowaniu zapisu tabularycznego i oficjalnie oświadczyło, że nie będzie wydawać licencji na korzystanie z tabulatur.

Przypomnijmy, iż ZAIKS powołując się na art. 1. 1. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994, w brzmieniu: przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia - utwór, rozesłał na początku września do właścicieli stron z chwytami i tabulaturami gitarowymi żądanie uiszczania opłat licencyjnych za udostępnianie utworów muzycznych "ustalonych" w formie zapisu tabularycznego.

Publikowanie utworów muzycznych zapisanych w postaci chwytów gitarowych i tabularycznych bez odpowiednich licencji uznane mogło być - wg ówczesnego stanowiska ZAIKS - za sprzeczne z prawem. Właściciele serwisów obawiając się konsekwencji prawnych wstrzymali działanie swych witryn lub częściowo ograniczyli do nich dostęp. Pisaliśmy o tym w tekście: ZAIKS żąda opłat za chwyty gitarowe publikowane w internecie.

Stanowisko ZAIKS-u wywołało szum medialny oraz powszechne oburzenie wśród internautów. Po kilku dniach okazało się, iż Stowarzyszenie skłonne jest wycofać się ze swoich roszczeń.

Informację o wstrzymaniu się Stowarzyszenia ZAIKS od licencjonowania tabulatur otrzymaliśmy od właścicieli serwisów kilka dni wcześniej.

Dopiero dzisiaj jednak Andrzej Kuśmierczyk z ZAIKS oficjalnie to potwierdził: Władze ZAIKS-u zdecydowały, że ZAIKS nie będzie wydawał licencji na korzystanie z tabulatur.

Przedstawiciel ZAIKS-u przestrzega jednak przed lekkomyślnym traktowaniem całej sprawy i po raz kolejny przedstawia stanowisko Stowarzyszenia.

Naszym zdaniem osoby chcące zamieszczać tabulatury w internecie powinny zgodę na to uzyskiwać bezpośrednio od autorskouprawnionych (autorów, spadkobierców, wydawców) - uważa Andrzej Kuśmierczyk. Osoby takie powinny skorzystać z porady zawodowego prawnika, co do kroków które powinny poczynić, niezależnie od opinii prezentowanych w tych sprawach przez ZAIKS - dodaje Andrzej Kuśmierczyk.