Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Z komórki na Skype'a - za darmo

Norweska firma IPdrum AS zaprezentowała zestaw, umożliwiający posiadaczom telefonów komórkowych korzystanie z programu Skype... zainstalowanego na komputerze PC. Potrzebne jest do tego odpowiednie oprogramowanie, drugi telefon komórkowy oraz specjalny kabel, który połączy ów dodatkowy telefon z komputerem.

Zasada działania zestawu IPdrum jest bardzo prosta - użytkownik musi podłączyć swój stary telefon do komputera (dostarczany przez firmę kabel podłącza się do karty dźwiękowej i portu USB) i zainstalować oprogramowanie, które umożliwi przekierowywanie połączeń ze Skype'a na telefon komórkowy wykorzystywany na co dzień (za pośrednictwem telefonu podłączonego do komputera). Oczywiście, przekierowanie będzie działać również w drugą stronę - tzn. można zarówno dzwonić przez Skype'a, jak i odbierać połączenia przychodzące.

Z komórki na Skype'a - za darmo

Zestaw IPdrum

Dzięki takiej konfiguracji, użytkownik może dzwonić nie tylko do użytkowników 'pecetowej' wersji Skype, ale także do posiadaczy telefonów stacjonarnych i komórkowych - za pośrednictwem usługi SkypeOut. Zaletą rozwiązania jest fakt, iż za rozmowy prowadzone przez Skype użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych opłat, zaś w przypadku SkypeOut ceny rozmów są znacznie niższe niż u tradycyjnych operatorów. Co więcej, istnieje również możliwość wysyłania i odbierania SMS-ów za pośrednictwem Skype'a.

Użytkownik musi zapłacić tylko za połączenie między obydwoma telefonami - noszonym na co dzień oraz podłączonym do komputera. Przedstawiciele IPdrum AS zwracają jednak uwagę, że obecnie większość operatorów komórkowych ma w swojej ofercie taryfy, w których rozmowy między pewną grupą numerów (np. w ramach tej samej sieci czy z kilkoma wybranymi numerami) są znacznie tańsze lub nawet darmowe. Szef firmy, Kjetil Mathisen, podkreśla fakt, iż do korzystania z produktu IPdrum wystarczą najprostsze telefony komórkowe - wystarczy, by miały funkcję przekierowywania połączeń. "Z pewnością każdy z was ma gdzieś w domu starą komórkę, którą będzie mógł teraz wykorzystać" - mówi Mathisen.

Urządzenie ma się pojawić w sprzedaży na całym świecie już w sierpniu. Będzie ono kosztować 60 - 80 USD (dokładnej ceny na razie nie ustalono).

Więcej informacji: IPdrum.