Z komórki na Skype'a - za darmo

Norweska firma IPdrum AS zaprezentowała zestaw, umożliwiający posiadaczom telefonów komórkowych korzystanie z programu Skype... zainstalowanego na komputerze PC. Potrzebne jest do tego odpowiednie oprogramowanie, drugi telefon komórkowy oraz specjalny kabel, który połączy ów dodatkowy telefon z komputerem.

Zasada działania zestawu IPdrum jest bardzo prosta - użytkownik musi podłączyć swój stary telefon do komputera (dostarczany przez firmę kabel podłącza się do karty dźwiękowej i portu USB) i zainstalować oprogramowanie, które umożliwi przekierowywanie połączeń ze Skype'a na telefon komórkowy wykorzystywany na co dzień (za pośrednictwem telefonu podłączonego do komputera). Oczywiście, przekierowanie będzie działać również w drugą stronę - tzn. można zarówno dzwonić przez Skype'a, jak i odbierać połączenia przychodzące.

Zestaw IPdrum

Zestaw IPdrum

Dzięki takiej konfiguracji, użytkownik może dzwonić nie tylko do użytkowników 'pecetowej' wersji Skype, ale także do posiadaczy telefonów stacjonarnych i komórkowych - za pośrednictwem usługi SkypeOut. Zaletą rozwiązania jest fakt, iż za rozmowy prowadzone przez Skype użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych opłat, zaś w przypadku SkypeOut ceny rozmów są znacznie niższe niż u tradycyjnych operatorów. Co więcej, istnieje również możliwość wysyłania i odbierania SMS-ów za pośrednictwem Skype'a.

Użytkownik musi zapłacić tylko za połączenie między obydwoma telefonami - noszonym na co dzień oraz podłączonym do komputera. Przedstawiciele IPdrum AS zwracają jednak uwagę, że obecnie większość operatorów komórkowych ma w swojej ofercie taryfy, w których rozmowy między pewną grupą numerów (np. w ramach tej samej sieci czy z kilkoma wybranymi numerami) są znacznie tańsze lub nawet darmowe. Szef firmy, Kjetil Mathisen, podkreśla fakt, iż do korzystania z produktu IPdrum wystarczą najprostsze komórkowe - wystarczy, by miały funkcję przekierowywania połączeń. "Z pewnością każdy z was ma gdzieś w domu starą komórkę, którą będzie mógł teraz wykorzystać" - mówi Mathisen.

Urządzenie ma się pojawić w sprzedaży na całym świecie już w sierpniu. Będzie ono kosztować 60 - 80 USD (dokładnej ceny na razie nie ustalono).

Więcej informacji: IPdrum.