Z cyfryzacją kraju radzimy sobie gorzej niż z budową autostrad

Słabo radzimy sobie z procesem cyfryzacji kraju, który według zaleceń Komisji Europejskiej powinniśmy zakończyć do 2012 roku. Zdaniem Anny Streżyńskiej, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, lepiej nam idzie z budową autostrad... Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo konferencji pt. "Czy Cyfrowa Polska podzieli los autostrad?".

Z cyfryzacją kraju radzimy sobie gorzej niż z budową autostrad

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Komisja Europejska zaleca, aby przejście z nadawania analogowego na cyfrowe zakończyło się w 2012 roku. Jeżeli chodzi o plan, który pomógł by to przeprowadzić krok po kroku, Polska znajduje się na szarym końcu. Jesteśmy, obok Rumunii i Bułgarii, jednym z najgorzej zcyfryzowanych krajów Unii Europejskiej.

"Mówiąc szczerze i przewrotnie, to ja chciałabym, żeby telewizja cyfrowa była tak zaawansowana jak autostrady w Polsce, bo wbrew temu co się powszechnie uważa, autostrady jak na to, z którego miejsca rok temu startowaliśmy, są bardzo zaawansowane i są bardzo dobrze prowadzone, natomiast telewizja cyfrowa nie" - powiedziała Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Podstawową zaletą nadawania cyfrowego jest - w porównaniu do nadawania analogowego - bardzo duża oszczędność częstotliwości radiowych, co w efekcie przekłada się na możliwość zaoferowania dużo bogatszej oferty programowej o lepszej technicznie jakości oraz dodatkowych usług interaktywnych, które nie są dostępne w technologii analogowej, a także wykorzystanie części zajętych dzisiaj przez telewizję analogową częstotliwości na inne nowoczesne usługi, w szczególności na rozwijanie szerokopasmowych sieci transmisji danych na obszarach wiejskich.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo prezentującym zapis zorganizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy Stronnictwie Dziennikarzy Polskich konferencji pt. "Czy Cyfrowa Polska podzieli los autostrad?".

Sprawdź, czy działa u ciebie cyfrowa telewizja: Koniec analogowej TV w Polsce

Zobacz materiał.