Z Google na Wyspy

Firma Google udostępniła testową wersję serwisów Google Maps i Google Local dla Wysp Brytyjskich. Nowe usługi pozwalają na wyszukiwanie tras przejazdów oraz lokalnych informacji o firmach, restauracjach, kinach itp. znajdujących się w określonym rejonie oraz wskazywanie ich położenia na mapie.

Z Google na Wyspy

Google Maps

Na przykład wyszukując poprzez Google Local UK kina w okolicach Belfastu wpisujemy "cinema" i "Belfast" (lub kod BT1) i otrzymujemy listę znalezionych obiektów z mapką, na której zaznaczone są kina w okolicy. Mapkę można powiększać za pomocą przycisków, a klikając na zaznaczone na niej punkty otrzymujemy w podpowiedzi dodatkowe informacje. Każdy wynik zawiera oprócz numeru telefonu także dokładny adres i ewentualne linki do witryn zawierających dodatkowe informacje. Użytkownik ma także możliwość wyszukiwania po nazwach ulic, stacjach londyńskiego metra, czy portach lotniczych. Lokalne informacje o firmach są dostarczane we współpracy z Yell.com.

Z Google na Wyspy

Google Maps

Google Maps UK oferuje podobne możliwości, oferując oprócz tego wyszukiwanie tras pomiędzy dwoma punktami. Oprócz mapki, na której przedstawiona jest trasa, otrzymujemy również szczegółowe wskazówki dotyczące trasy, łącznie z odległością i przewidywanym czasem przejazdu.

Niedawno (pisaliśmy o tym w artykule "Google z satelity") Google kupiło firmę Keyhole i rozszerzyło swój amerykański serwis z mapami o satelitarne zdjęcia całego obszaru Stanów Zjednoczonych i Kanady. Póki co firma nie podała informacji, czy podobna funkcjonalność będzie także dostępna dla obszaru Wysp Brytyjskich.

Udostępnienie nowych usług uwidacznia, jak prężny i konkurencyjny jest rynek wyszukiwarek internetowych. Najwięksi gracze, jak Google, Yahoo!, czy MSN cały czas dodają nowe możliwości do swoich serwisów, aby przyciągnąć jak największą rzeszę internautów i co za tym idzie - zyski z reklam.

Google Maps UK

Google Local UK