YouTube: wypożyczalnia filmów dostępna już tej zimy

Google prowadzi negocjacje z dużymi amerykańskimi wytwórniami w sprawie usługi VOD działającej w serwisie YouTube. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem wypożyczalnia filmów mogłaby się pojawić w ciągu roku.

O rozmowach pomiędzy właścicielem YouTube a wytwórniami filmowymi donosi The Financial Times. Google chce by użytkownicy mogli testować nową usługę już tej zimy. Niestety nie wiadomo czy termin ten jest realny bowiem przedstawiciele YouTube na razie nie chcą komentować postępów w rozmowach z wytwórniami.

Z doniesień wynika, że usługa działać będzie na zasadzie Video On Demand. Za obejrzenie filmu w dobrej jakości użytkownik musiałby zapłacić około 5 dolarów. Na początku usługa ma być dostępna jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. Filmów oczywiście nie będzie się dało pobrać na dysk. Google chce natomiast by były one dostępne w serwisie YouTube już od momentu premiery produkcji na DVD.

Usługa VOD zmieniłaby serwis YouTube między innymi w bezpośredniego konkurenta Apple i Netflix. Pierwsza z firm pracuje właśnie nad rozszerzeniem usługi Apple TV. Netflix natomiast podpisał już wartą prawie miliard dolarów, pięcioletnią umowę na wyświetlanie filmów z wytwórni Paramount, Lionsgate i MGM.