YouTube wart 1,5 mld USD?

Serwis wideo YouTube może zostać sprzedany nawet za 1,5 mld USD, informuje New York Post, powołując się na dobrze poinformowane źródła. To dużo za wysoka kwota, uważa Dick Parsons, dyrektor koncernu Time Warner.

W amerykańskim internecie od wczoraj trwa dyskusja: ile są warte YouTube i Facebook? New York Post, powołując się na dobrze poinformowanego informatora, który prowadził negocjacje z YouTube, napisał, że serwis nie sprzeda się za mniej niż 1,5 mld USD.

Facebook, może zostać kupiony przez Yahoo nawet za 1 mld USD, donosi Wall Street Journal. Facebook to założony w 2004 przez absolwenta Harvardu serwis społecznościowy przeznaczony głównie dla studentów. Znajduje się w czołówce najczęściej odwiedzanych stron amerykańskiego internetu.

- Wycenianie tych serwisów, które przecież aktualnie na siebie nie zarabiają, jest jak wróżenie z fusów - powiedział dla Financial Times Dick Parsons, dyrektor koncernu Time Warner. Uważa on, że kwoty rzędu miliarda USD za YouTube czy Facebook są znacznie zawyżone.

Innego zdania jest Michael Arrington z serwisu TechCrunch. Wedłgu niego kwota 1,5 mld USD za YouTube jest realna. Jednak najpierw serwis musi się uporać z kwestiami dotyczącymi praw autorskich oraz zacząć przynosić realne zyski. A to nie lada wyzwanie. Na razie znaczna część materiałów znajdujących się w zasobach YouTube jest nielegalna.

YouTube serwuje 100 mln klipów wideo dziennie. Według comScore jest trzecią najpopularniejszą witryną w USA, która ma miesięcznie ponad 16 mln użytkowników. W Polsce, zgodnie z wynikami badania Gemius Megapanel/PBI, serwis odwiedziło w lipcu 2,3 mln internautów (real users).

Ostatnio YouTube porozumiał się z Warner Music. Teledyski tej wytwórni pojawią się legalnie w serwisie. Prowadzone są także rozmowy z innymi wytwórniami z wielkiej czwórki, w tym Universal Music, która groziła YouTube sądem.