YouTube w Brazylii ponownie dostępne

Sąd apelacyjny w Sao Paulo nakazał brazylijskim telekomom by "ponownie udostępniły sygnał YouTube", najpopularniejszego serwisu wideo zablokowanego w Brazylli kilka dni temu.

Brasil Telecom SA i Telefonica SA zablokowały dostęp do YouTube po wcześniejszej decyzji sądu, który podjął ją po skargach wniesionych przez modelkę Daniellę Cicarelli. Modelka zażądała by usunąć z serwisu YouTube klipy filmowe na których widać jak uprawia seks ze swoim chłopakiem.

Po zablokowaniu dostępu do witryny YouTube, wielu Brazylijczyków nie mogło korzystać z serwisu. Jednak sąd apelacyjny w Sao Paulo uznał, że powinny zostać zablokowane jedynie filmy wideo, których usunięcia domagała się Cicarelli, a nie cały serwis.

Inni dostawcy internetu - Embratel, Global Crossing i Telecom Italia nie blokowali dostępu do YouTube.

Brak możliwości skorzystania z YouTube zirytował wielu internautów i wywołał w Brazylii szereg kontrowersji. Eksperci twierdzą, że z tekstu oryginalnego nakazu sądu nie wynikało jasno czy ma być niedostępny cały serwis YouTube czy tylko kontrowersyjne klipy. Te wątpliwości zostały rozwiane ostatnią decyzją sądu.