Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

YouTube podzieli się zyskami... z użytkownikami

Kupiony niedawno przez Google internetowy serwis filmowy YouTube zamierza płacić użytkownikom za ich treści umieszczane w serwisie. Takie oświadczenie złożył współtwórca serwisu Chad Hurley na spotkaniu World Economic Forum w Davos w Szwajcarii.

Hurley przyznał, iż wprowadzenie systemu płacenia za publikowanie w serwisie filmów rozważane było już dawno - jednak czekano z tym do momentu powstania odpowiednio dużej społeczności skupionej wokół serwisu. Według niego budowanie systemu od początku opartego na finansowych gratyfikacjach nie sprzyja rozwojowi - użytkownicy opuszczą serwis, jeżeli tylko ktoś inny zapłaci więcej. Zdaniem Hurley'a YouTube posiada już grono wiernych fanów i jest gotowe na podjęcie tego kroku.

System wynagrodzeń mógłby działać w ten sposób, że twórca klipu wykorzystującego na przykład jakiś utwór chroniony prawami autorskimi dzieliłby się zyskiem z wytwórnią posiadającą te prawa. YouTube pracuje obecnie nad technologią pozwalającą identyfikować utwory wykorzystywane w klipach użytkowników i w ten sposób umożliwiać właścicielom praw do nich na odbieranie wynagrodzeń.

Niestety, szef YouTube nie podał żadnych szczegółów dotyczących wysokości wynagrodzeń, ani sposobu, w jaki twórcy klipów mieli by otrzymywać pieniądze, jednak wygląda na to, że część zarobku wytwórni muzycznych mogłaby trafiać do kieszeni użytkownika.

O przejęciu YouTube przez internetowego giganta pisaliśmy w zeszłym roku w artykule "Google kupi YouTube za 1,65 mld USD". Już wtedy serwis pracował nad systemem umożliwiającym użytkownikom na licencjonowanie utworów wykorzystywanych w ich własnych klipach wideo, a także zgodził się na podział zysków z wyświetlanych klipów wideo z wytwórniami muzycznymi.

Klip z wystąpioeniem Hurleya można obejrzeć na witrynie serwisu BuzzMachine.