YouTube: nowa strona główna dla wszystkich

Do tej pory użytkownicy serwisu wideo mieli wybór między starą i nową wersją strony głównej. Obecnie wszyscy będą korzystali z nowej odsłony, która ma zapewniać większą personalizację materiałów prezentowanych na stronie startowej, tak by te były bardziej interesujące dla konkretnego odbiorcy.

Powszechne wprowadzenie nowej strony głównej zostało ogłoszone na oficjalnym blogu YouTube w minioną środę. Zmiany wywołały wśród internautów spore zamieszanie i były przyczyną dużej ilości negatywnych komentarzy ze strony użytkowników serwisu.

Trochę to dziwi, gdyż YouTube na swoim blogu podał, że nowa strona główna jest ukłonem w stronę internautów i ma ułatwić korzystanie z serwisu oraz zwiększyć personalizację wyświetlanych materiałów. Podano również, że była to zmiana oczekiwana przez większość użytkowników.

Na nowej stronie startowej brak modułu z aktualnie oglądanymi filmami. Po prawej stronie znajdujemy trendy, polecane filmy oraz nowości. Wygenerowano miejsce na materiały kierowane do konkretnego odbiorcy, które znajdują się w modułach wybrane dla ciebie i kanały, które mogą ci się spodobać, subskrypcje a także w informacjach o aktywności znajomych.

YouTube podaje, że skupiono się na przedstawieniu filmów interesujących dla konkretnego użytkownika, ułatwieniu filtrowania treści na stronie głównej, informowaniu o maksymalnie dużej ilości filmów oraz na szybkim dostępie do wiadomości. Dodano także opcję informującą, które filmy widziałeś (zaznaczane na szaro) oraz x pozwalający usunąć filmy z listy.

Nowy projekt strony jest prostszy i bardziej nowoczesny, ale ma sporo przeciwników, którzy uważają, że zmiany wcale nie wpływają pozytywnie na zwiększenie funkcjonalności strony i nie ułatwiają poszukiwania interesujących filmów.