Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

YouTube nie dla Turków

Turecki sąd zdecydował o uniemożliwieniu obywatelom dostępu do YouTube. Największy dostawca Internetu w tym kraju - państwowy Turk Telecom już wdrożył decyzje w życie. Według sądu, jeden z filmów zamieszczonych w serwisie obrażał założyciela Republiki Tureckiej, a to w Turcji jest nielegalne.

YouTube nie dla Turków

PC World 2/2009 to bez wątpienia najlepsze i najpełniejsze na rynku omówienie sposobów na ściąganie filmów i MP3 z YouTube i Wrzuty.

Znakomita większość tureckich internautów, próbując wczoraj odwiedzić YouTube, napotkała na komunikat: "Dostęp do tej strony jest zablokowany decyzją sadu". Okazuje się, że jest to wynikiem trwającego od kilku miesięcy sporu między greckimi i tureckimi użytkownikami. Na YouTube pojawiały się filmy, w których Mustafa Kemal Ataturk - założyciel i pierwszy prezydent Republiki Tureckiej - nazywany był homoseksualistą. W kraju tym zakazane jest zarówno krytykowanie Ataturka jak i atakowanie "tureckości" a za takie właśnie prokuratura uznała przypisywanie Ataturkowi takiej orientacji seksualnej.

Co ciekawe, YouTube zdecydował się usunąć przynajmniej część filmów, obrażających Turcję i jej narodowego bohatera (filmy będące odpowiedzią na nie i pokazujące Grecję, jako miejsce, gdzie homoseksualizm się narodził, bez problemu wciąż znajdziemy w serwisie) biuro prokuratora w Stambule nie odstąpiło od żądań zbanowania strony. Sąd przychylił się do nich i nakazał operatorom telekomunikacyjnym odciąć użytkownikom dostęp do YouTube.

Trzeba podkreślić, że decyzja zbanowania YouTube nie wypada najlepiej w oczach opinii międzynarodowej, niezmiernie ważnej dla Turcji między innymi ze względu na jej aspiracje do Unii Europejskiej. Przedstawiciele tureckiego rządu podkreślają, że decyzja nie jest polityczna i werdykt nie należał do nich a do sądu.

Aktualizacja: 10 marca 2007 13:30

Turk Telecom poinformował, że blokada na YouTube została zdjęta. Sąd zadecydował, że skoro kontrowersyjne filmy zostały usunięte to jednak nie ma potrzeby ograniczania dostępu do całej strony.