YouTube kasuje pliki

Popularny Serwis YouTube zdecydował się usunąć niemal 30000 plików wideo. Stało się tak na żądanie japońskiej organizacji zajmującej się ochroną praw autorskich.

YouTube kasuje pliki

PC World 2/2009 to bez wątpienia najlepsze i najpełniejsze na rynku omówienie sposobów na ściąganie filmów i MP3 z YouTube i Wrzuty.

JASRAC (The Japanese Society for Rights of Authors, Composers and Publishers), organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zgłosiła się do właścicieli serwisu YouTube z listą 29549 plików. Według niej, zamieszczenie ich w Internecie narusza prawa autorskie licznych japońskich wydawców i producentów treści. Wśród nich wymienia się największe komercyjne stacje telewizyjne, telewizję publiczną NHK (Nippon Hoso Kyokai) oraz spółkę Yahoo! Japan.

Według firmy NetRatings liczba japońskich użytkowników odwiedzających w ciągu miesiąca YouTube zwiększyła się w samym pierwszym kwartale tego roku z 200 tys. do ponad 2 milionów. Nie dziwi więc zainteresowanie tamtejszych producentów treści. Niewykluczone, że w najbliższym czasie YouTube borykać się będzie z coraz większą liczbą podobnych spraw, nawet mimo niedawno podpisanych umów z dużymi wytwórniami (Universal Music Group, Sony BMG Entertainment i Warner Music Group) oraz planowanym przejęciem przez Google.