YouTube: czas na format panoramiczny

Istotnym modyfikacjom został poddany odtwarzacz umożliwiający oglądanie filmów zgromadzonych w zasobach serwisu YouTube. Rozmiar jego okna został zwiększony w celu uzyskania panoramicznego formatu obrazu.

Dotychczas filmy wyświetlane w odtwarzaczu YouTube były prezentowane w oknie o rozdzielczości 480x360 pikseli i proporcjach 4:3 (razem z elementami sterującymi miało ono rozdzielczość 480x385 pikseli). W wyniku wprowadzonych zmian okno zawierające materiał wideo ma proporcje 16:9 i rozdzielczość 640x360 pikseli (640x385 pikseli wraz z elementami sterującymi). Posunięcie to jest odpowiedzią na coraz większą popularność formatu panoramicznego, powszechnie stosowanego między innymi w materiałach HD, a także przez producentów monitorów i kamer wideo.

YouTube: czas na format panoramiczny

W panoramicznym oknie odtwarzacza filmy w formacie 4:3 są prezentowane bez zniekształceń - w oknie z obrazem widoczne są czarne, pionowe pasy

Filmy w formacie 4:3, są odtwarzane bez zniekształceń. W oknie odtwarzacza widoczne są wówczas czarne, pionowe pasy umieszczone po obydwu stronach obrazu. Zmiany, o których poinformowano na blogu serwisu YouTube (w języku angielskim) wzbudziły spore emocje. W licznych komentarzach pojawiły się zarówno entuzjastyczne wypowiedzi zwolenników nowego odtwarzacza, jak i krytyczne głosy osób sugerujących konieczność wprowadzenia opcjonalnej możliwości korzystania z poprzedniego odtwarzacza.

Warto dodać, że w związku ze zmianami zwiększona została szerokość strony YouTube, która wynosi obecnie 960 pikseli.