Yellow Pages w A9.com

Serwis A9 uruchomił bardzo ciekawą usługę - katalog danych teleadresowych firm i instytucji. Niby nic nowego, ale sposób w jaki prezentowane są informacje, to całkiem nowa jakość wśród tego typu serwisów.

Konkurent Google'a uruchomił katalog danych teleadresowych firm i instytucji (na razie dostępny w wersji beta), który zawiera nie tylko informacje o samych firamch, ale także zdjęcia frontów budynków, w których się mieszczą, co pozwala to na wirtualny spacer po sklepach. Jak na razie można w ten sposób pooglądać 10 dużych miast w USA, między innymi: Atlanta, Boston, Dallas, Chicago, New York City (Manhattan), Denver, Los Angeles, Seattle, Portland (Oregon) i San Francisco.

Wyniki wyszukiwania w A9.com

Wyniki wyszukiwania w A9.com

Katalog działa bardzo podobnie jak w innych serwisach - umożliwia wyszukiwanie po nazwie lub kategoriach - jednak otrzymane wyniki różnią się już znacznie. Oprócz podstawowych informacji, widzimy także zdjęcie frontu budynku, w którym znajduje się interesująca nas firma. Pod zdjęciem mamy dostęp do miniaturek obiektów znajdujących się na prawo i na lewo od wybranego obiektu. Klikając na nich wybieramy się na spacer po danej ulicy oglądając sklepy i budynki dokładnie tak, jak wyglądają w rzeczywistości. Oprócz tego mapka umieszczona z boku pokazuje dokładnie pozycję wybranego obiektu.

Do stworzenia systemu A9.com wykorzystał system sprzężony z kamerami cyfrowymi. Wyposażone w taki sprzęt pojazdy robią zdjęcia budynków i od razu zapisują informacje o ich położeniu. Firma wynajęła kierowców, którzy jeżdżac po miastach tworzą ich "cyfrowe obrazy". System ten jest prawie całkowicie automatyczny i zbiera informacje przy całkiem normalnej jeździe po mieście. Pozwala to na bardzo efektywne i tanie uzupełnianie systemu.

A9 Yellow Pages