Yahoo udostępnia aplikację pocztową

Już niedługo programiści z całego świata będą mogli dokonywać ulepszeń i modyfikacji w systemie pocztowym Yahoo. Firma zapowiedziała, że udostępni interfejs programowania aplikacji internetowej Yahoo Mail.

- Chociaż Yahoo jest ogromną firmą, to i tak nie jesteśmy w stanie stworzyć każdej aplikacji, jaką chcieliby mieć nasi użytkownicy - mówi dla Reuters Chad Dickerson, szef Yahoo.

Zarówni indywdualni programiści jak i firmy, będą mogli za pomocą API (interfejsu programowania aplikacji) tworzyć nowe serwisy tzw. mashupy, które łączą elementy z różnych witryn internetowych. Kalifornijska firma spodziewa się, że powstaną setki nowych implementacji jej serwisu pocztowego, o nowym wyglądzie, interfejsie użytkownika, czy zawierające innowacyjne funkcje.

Jak zastrzega Dickerson, korzystanie z poczty nadal będzie bezpieczne, gdyż wszystkie dane użytkowników będa przechowywane wyłącznie na serwerach Yahoo.

Znane przykłady serwisów "mash-up" to wszelakie strony wykorzystujące mapy Google. Korzystanie z API jest na tyle łatwe, że nowy serwis może stworzyć nawet bardzo początkujący programista.

Do tej pory Yahoo udostępniała między innymi API serwisu do wymiany zdjęć Flickr.

Interfejsy programowania swoich produktów internetowych udostępniają też Google, Amazon czy Microsoft. Jednak do tej pory nie były to systemy pocztowe.

Jason Rupp, menedżer produktu Yahoo Mail zapowiada, że API będzie dostępne jeszcze w tym roku.

Niedawno kalifornijska firma zaprezentował nową wersję Yahoo Mail. Zdaniem Yahoo, z jej poczty korzysta już 257 mln ludzi.

Źródło: Reuters