Yahoo poszło w dół o 11%

Spółka giełdowa Yahoo! Inc. ogłosiła wczoraj swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2007. Zyski firmy spadły aż o 11%, co mocno ostudziło zapał inwestorów wobec planów wprowadzenia przez nią na rynek nowej platformy reklamowej Panama.

Ogólny zysk netto Yahoo! w pierwszym kwartale 2007 wyniósł 142 mln USD w porównaniu do 160 mln USD zysku, osiągniętego w pierwszym kwartale roku ubiegłego, co oznacza jego spadek aż o 11%.

Ogólne przychody spółki za pierwszy kwartał 2007 wyniosły 1,672 mld USD, co daje 7% wzrost w stosunku do 1,567 mld USD za pierwszy kwartał zeszłego roku. Przychody z reklamy za pierwszy kwartał 2007 wyniosły zaś 1,469 mld USD, co daje 6% wzrost w porównaniu z 1,381 mld USD, osiągniętym w pierwszym kwartale zeszłego roku.

Winą za taki wynik obarcza się głównie zbyt wolne wprowadzanie platformy Panama na rynek przy jednoczesnym zachwalaniu jej zalet przez pracowników spółki. Od początku roku akcje Yahoo zyskały 25% wartości wyprzedzając wzrost akcji Google i innych rywali na dotcomowym rynku. Jak się teraz okazuje, entuzjazm inwestorów był jednak przedwczesny.

Potwierdza to także Derek Brown w wywiadzie udzielonym New York Times, analityk finansowy międzynarodowego giganta, Cantor Fitzgerald: - Od początku roku nie było się tak naprawdę czym ekscytować. Jak dotychczas Yahoo nie przedstawiło bowiem żadnego niezbitego dowodu, że Panama działa lepiej niż tego oczekiwano. Były pogłoski, ale żadnego konkretnego dowodu, popartego liczbami.

***

Autorem tekstu jest Konrad Szlendak